Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów
Strona główna Aktualności Zaproszenia Zaproszenie na rekolekcje

Zaproszenie na rekolekcje

Drukuj PDF

Drodzy Siostry i Bracia Wspólnoty Parafialnej Najczystszego Serca Maryi!

Ufam, że wraz z jednym z moich braci pod koniec tego miesiąca przyjadę do Was z posługą rekolekcjonisty. Proszę, przyjmijcie mnie jako kogoś swojego, gdyż – przedziwnym zrządzeniem losu – od wczesnego dzieciństwa mocno mnie z Wami połączył Pan Jezus na olchowym krzyżyku, jaki na szyi nosiłem. Do tego krzyżyka była przymocowana metalowa blaszka z napisem: OLSZYNKA – 25 LUTEGO 1831. Potem gdzieś mi się ten krzyżyk zawieruszył, ale przecież serdeczna pamięć o Grochowie, o Olszynce Grochowskiej, w moim sercu została. Tutaj 25 lutego 1831 roku idąca na Warszawę 59-tysięczna armia rosyjska została zatrzymana przez 40-tysięczną armię polską. W bitwie o Olszynkę Grochowską poległo 7 tysięcy polskich żołnierzy. Wśród nich mój pradziad Ludwik Mycielski (brat-bliźniak Michała, generała). Pięknie, że jako polscy patrioci nadaliście jego imię jednej z Waszych ulic. Tutaj polegli także czterej jego bracia.

Przyjedziemy więc do Was ze wspomnieniami, które dzisiaj wydają się być bardzo na czasie. Liczymy też, że krew naszych tutejszych narodowych bohaterów – złączona z Najświętszą Krwią Pana Jezusa – obmyje nas z wszelkiego grzechu i wyjedna nam łaskę otwarcia umysłów i serc na głoszone podczas rekolekcji słowa Ewangelii.

Wasz brat Ludwik Mycielski, benedyktyn.