Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Sceny z Wieczernika

Drukuj PDF

9 kwietnia, w Niedzielę Palmową, w naszym Kościele o godz. 15:30 (aktualizacja - oraz o godz. 19:00) odbędzie się premiera spektaklu "Sceny z Wieczernika" w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. Spektakl to powrót na deski głośnego dramatu Ernesta Brylla "Wieczernik", napisanego w stanie wojennym i wystawianego jako wyraz sprzeciwu środowiska aktorskiego wobec tych wydarzeń.

O spektaklu:
Zebrani w Wieczerniku apostołowie i Maria Magdalena – tuż po śmierci Mistrza, w paraliżującym strachu przed prześladowaniami, słuchają echa pogoni za drzwiami w poczuciu klęski. Rozmawiają o tym, czego byli świadkami. Istotę Wieczernika a zarazem to, co czyni dramat aktualnym niezależnie od miejsca i czasu wystawiania, stanowi analiza sytuacji po klęsce. Już nie bezpośrednio po śmierci Mistrza, już nie społecznej, politycznej, jak w latach 80 ubiegłego wieku. Trwamy w nowej rzeczywistości, wchodzimy do nowego Wieczernika, pełnego znaczeń nowych, ale i tych trwałych, niezmiennych. Nadal rozgrywa się tu dramat sumień – zwątpienie, lęk, kryzys wiary. Nadzieję przynosi mistycznie pojawiający się zmartwychwstały Chrystus, On wyciąga do nas ręce i mówi „Pokój Wam”.

Występują: Marcin Kwaśny, Ewa Dałkowska, Antoni Barłowski, i Radosław Pazura.

Serdecznie zapraszamy.