Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

25 X 2020 - ROCZNICA KONSEKRACJI ŚWIĄTYNI

 1. Dzisiaj w kościołach (poza katedrami) obchodzona jest uroczystość poświęcenia kościoła. Każda świątynia obchodzi w ciągu roku szczególnIe uroczyście dwa dni: dzień swojego patrona i dzień swojej konsekracji. Dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego oddania na wyłączną własność Panu Bogu, by był on miejscem modlitwy dla parafialnej wspólnoty i miejscem sprawowania kultu.
 2. W związku z obostrzeniami sanitarnymi, dotyczącymi udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 7 mkw. w strefie czerwonej tj. 190 osób może przebywać w naszej świątyni jednocześnie – ks. Biskup zwraca się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń. Ks. Biskup przedłuża dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie naszej diecezji. Przypomina wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem. Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły. Więcej dekret ks. bpa Ordynariusza.
 3. Przed nami kolejny tydzień różańcowy. Nie lekceważmy tego daru Bożej Opatrzności. Matka Boża w swych objawieniach i wielu świętych wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Nabożeństwa różańcowe codziennie o godz. 6:30 i 17:30. Dla dzieci różaniec we wtorki i czwartki o godz. 18:30, w piątek różaniec dla młodzieży i dla osób dłużej pracujących o godz. 19:00. Zapraszamy do modlitwy różańcowej młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania.
 4. W sobotę 31 października zapraszamy dzieci z rodzicami na tradycyjną już Wigilię Wszystkich Świętych. Tego dnia zostanie odprawiona msza św. i różaniec o godz. 17:30 w intencji dzieci i młodzieży. Zachęcamy dzieci do przebrania się za swoich Świętych patronów. Nasze spotkanie modlitewne zakończymy jak zwykle litanią do sługi Bożego O. Matteo de Agnone i modlitwą.
 5. W piątek o godz. 18:30 na plebanii konferencja przed chrztem.
 6. W niedzielę, 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. W tym dniu uwielbiamy Boga wszystkich czasów w Jego Świętych – ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i przykazaniom. Są oni dla nas drogowskazami w drodze na radosne spotkanie z Ojcem w Niebie.
 7. W poniedziałek, 2 listopada Dzień Zaduszny. Modlimy się za naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar Mszy św. czy dar naszych wypominek. W tym dniu Msze Św. o godz. 7:00, 8:30, 9:30 i 18:00. Dnia 1 listopada o godz. 17:00 procesja żałobna z wypominkami za polecanych naszej modlitwie zmarłych. Dnia 2 listopada będą dwie procesje żałobne po Mszy Św. o godz. 9:30 i po Mszy Św. o godz. 18:00.
 8. Naszych bliskich możemy polecać Bogu w wypominkach, które przyjmujemy dzisiaj pod chórem, a w tygodniu w kancelarii parafialnej. Pamiętajmy, że pięknym darem serca człowieka wierzącego jest Msza św. ofiarowana w intencji osób zmarłych, które liczą na nasze modlitewne wsparcie.
 9. Z powodu pandemii przez cały listopad, a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych, można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – ogłosił Watykan. Celem jest uniknięcie skupisk, głównie na cmentarzach, tam, gdzie przepisy zabraniają zgromadzeń. Nasze wizyty na cmentarz rozłóżmy sobie w czasie innym niż 1 czy 2 listopada. Można uzyskać odpust zupełny za zmarłych nawiedzając cmentarz, przyjmując komunię św. i odmawiając modlitwę w intencjach Ojca Św. Przypominamy, że nawiedzenie naszej świątyni, w której spoczywa śp. Ks. Prałat Jan Sztuka jest równoznaczne z nawiedzeniem cmentarza.
 10. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na potrzeby naszego kościoła. Jest to wyraz naszej troski o piękno naszej świątyni i zaangażowania na rzecz umacniania naszej parafialnej wspólnoty. Wszystkich ofiarodawców polecamy Panu Bogu podczas Mszy św. nowennowej.
 11. W tym tygodniu na progu do wieczności pożegnaliśmy śp. Marianne Lasota. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Ks. Krzysztof Ukleja
Proboszcz