Rozważania parafian (24.04.2022)

Ewangelia (J 20, 19-31)

Od 2000 roku kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił święto Miłosierdzia Bożego w druga Niedzielę Wielkanocną słyszymy, że Bóg jest miłosierny, że Bóg jest miłością, odwieczną, przebaczającą, że Bóg jest sprawiedliwy.

Miłosierdzie czyli zrozumienie drugiego człowieka, jego słabości, jego biedy. Człowiek, który zgrzeszył wobec Pana Boga jest wobec Niego wielkim dłużnikiem. I aby ten dług spłacić musiał przyjść ktoś doskonały, aby spłacić tę winę, która „wyrządziła Bogu wielką obrazę, wielką ranę”. Przyszedł Jezus, który dokonał wielkiej Swojej Miłości w imieniu Miłosierdzia Ojca odkupienia, bo my nie bylibyśmy w stanie się sami odkupić.

Dzisiejsza Ewangelia mówi o Miłosiernym Panu, o Jezusie, który Zmartwychwstał i który przychodzi jako Miłosierny Mistrz. Przychodzi i pokazuje Swoje Rany, Rany Miłosierdzia. To są Rany chwalebne. Z tych Ran nieustannie wypływa Miłosierdzie. Jezus pokazuje Swoje Rany, odkrywa Swoje Serce, ogłasza Miłosierdzie. Mówi: „Przebaczajcie w imię Moje. Komu odpuścicie będzie odpuszczone, koku zatrzymacie grzechy będą zatrzymane”.

Monika Bagińska