Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Rozważania parafian (04.12.2022)

Ewangelia (Mt 3, 1-12)

Dzisiejsza Ewangelia nie jest łatwa. Padają mało popularne i mocne słowa o nawróceniu, o nadchodzącym gniewie, o siekierze przyłożonej do korzenia drzewa... Co te słowa we mnie wywołują? Strach? Panikę? Może
warto zastanowić się dlaczego?

Jan Chrzciciel żył ascezą. Pościł i dużo się modlił. Jak co roku, to On towarzyszy nam w rozpoczynającym się Adwencie i ma być dla nas przykładem. Można zadać sobie pytanie: czy mam postanowienie adwentowe i wypełniam je? Może jeszcze go nie wybrałem/łam, a może już zapał opadł i chęć zmiany zagłuszyły inne sprawy? Może warto pomyśleć jakie postanowienia wybieramy - czy łatwe lub "korzystne" np. nie będę jeść słodyczy - z motywacją żeby schudnąć, a nie coś poświęcić dla Jezusa? A może postanowienia powinny być bardziej duchowe?

Jan Chrzciciel porywał tłumy. Swoją postawą i wiarą przyciągał do Boga, a czy ja też jestem takim świadkiem Jezusa? Może przeszkadza mi mój grzech - czy w ogóle wiem jaki mam grzech główny? Co jest moim korzeniem grzechu, który trzeba wyciąć?

W zadumie warto pomodlić się za wstawiennictwem dzisiejszego patrona o dar dobrego wypełniania postanowienia adwentowego.

Joanna i Marcin Dębowiakowie