Pierwsza Komunia Święta

Przydatne informacje
Deklaracja rodziców (format PDF) PDF
Deklaracja rodziców (format DOCX)

W roku szkolnym 2023/2024 I komunia św. planowana jest:

• 11 maja 2024 – SP 215 i SP 114
  • 18 maja 2024 – SP 246
  • 25 maja 2024 – SP 374 i SP 163

Spotkania dla rodziców w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16:00.

Rocznica I komunii św. – 2 czerwca 2024 o godz. 9:30 i 11:00.

Kochane Dzieci!

Wakacje się już skończyły. I dobrze, że rozpoczął się rok szkolny i wreszcie wróciłyście do szkoły. W tym roku macie I komunię św. Zapraszam Was serdecznie do naszej świątyni. Powiem, że ja tęsknię za Wami, za Waszym radosnym śpiewem i za naszą wspólną modlitwą w Kościele. Wiemy, dlaczego tak się dzieje. Myślę, że Rodzice Wam to już wytłumaczyli. I tak jak tęsknimy za spotkaniem z naszymi bliskimi, koleżankami i kolegami, jeszcze bardziej tęsknimy za spotkaniem z naszym największym Przyjacielem, którym jest Pan Jezus. Mam jednak nadzieję, że niebawem znów się zobaczymy na niedzielnej Mszy Świętej, i razem zaśpiewamy Panu Jezusowi oraz wspólnie będziemy się modlić.

Kochani Rodzice!

I komunia św. planowana jest:

• 11 maja 2024 – grupa Siostry Estery – SP 215 i SP 114,
  • 18 maja 2024 – grupa Siostry Faustyny – SP 246,
  • 25 maja 2024 – grupa Pana Mariusza – SP 374 i grupa Pani Teresy – SP 163.

Komunia św. planowana jest na godz. 11:00.

Spotkania dla rodziców w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16:00.
Zaczynamy nasze spotkania wyjątkowo 1 października zamiast 17 września. W październiku będzie drugie spotkanie 15 października.

Na stronie jest do pobrania druk zgłoszeniowy dziecka do I komunii św. Deklaracja rodziców (format PDF) Deklaracja rodziców (format DOCX)

Rocznica I komunii św. – 2 czerwca 2024 o godz. 9:30 i 11:00.

Zachęcam jednak usilnie o wspólna modlitwę, katechezę domową, rozmowy o Panu Bogu i wierze. Odpowiedzialność za ten wymiar wychowania dzieci spoczywa również na Rodzicach, Dziadkach i Opiekunach bardziej niż kiedykolwiek i dlatego proszę by tej okazji i czasu nie zmarnować.

Mówcie dzieciom o Bogu, a gdy dzieci wasze dorosną Bóg powie im o Was.

Kiedy dzieci mogą przystąpić do Komunii

Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swoich możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.

Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć komunię świętą.

Komunia święta to możliwość duchowego odnowienia całej rodziny poprzez:

• cotygodniowe uczestnictwo w niedzielnych Mszach świętych,
  • codzienną wspólną modlitwę,
  • chrześcijański sposób bycia każdego dnia,
  • okresy liturgiczne roku kościelnego.

Rok liturgiczny daje okazję do urozmaicenia codziennej modlitwy. I tak np. w październiku zamiast spędzać wieczory przed telewizorem można modlić się wspólnie na różańcu. Adwent jest okazją do pójścia z dzieckiem na Roraty, czytania Pisma świętego i przygotowania Świąt Bożego Narodzenia. A Wielki Post zachęca do wspólnego udziału w Drodze Krzyżowej.

Komunia święta jest okazją do zrewidowania rodzinnej hierarchii wartości.

Dlatego trzeba zwrócić uwagę na istotę uroczystości, jaką jest pierwsza Komunia święta. Podkreślić, że to przeżycie duchowe i mistycznie to spotkanie z samym Panem Jezusem. Zaś przyjęcie, prezenty są rzeczami drugorzędnymi.

Komunia święta pomaga odnowić współpracę z parafią i duszpasterzami.

Od października w każdą trzecią niedzielę miesiąca dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą uczestniczyć w celebracji Mszy świętej. W tym wyjątkowym czasie zostaną im przekazane znaki wiary. Choć Sakrament Pokuty i Eucharystii to przede wszystkim dary Boga dla człowieka, to jednak ich przyjęcie domaga się ze strony człowieka pełnego zaangażowania umysłu, woli i serca. W czasie tych spotkań będziemy stawiać sobie pewne wymagania, tak by lepiej przyjąć łaskę sakramentalną. Otrzymamy znak i zadanie.

• W październiku poświęcenie różańców – z zadaniem, aby lepiej się modlić.
  • W listopadzie poświęcenie książeczek – z zadaniem, aby coraz gorliwiej uczestniczyć we Mszy świętej.
  • W grudniu poświęcenie medalików – z zadaniem, aby coraz świadomiej naśladować Jezusa.
  • W styczniu otrzymamy światło – z zadaniem, aby coraz odważniej świadczyć o Jezusie.
  • W lutym otrzymamy figurkę Matki Bożej patronki naszej parafii.
  • W marcu otrzymamy krzyż – z zadaniem, aby zdecydowanie walczyć z grzechem.