Przydatne informacje |
---|
Wymagania formalne |
Komplet informacji do wydrukowania ![]() |
Moi Kochani!
Cieszymy się, że wybraliście nasz kościół jako miejsce zawarcia Sakramentu Małżeństwa, złożenia przed Bogiem przysięgi małżeńskiej, wyznania wzajemnej miłości i wierności. Chcemy pomóc Wam przeżyć jak najpiękniej tę niezwykłą uroczystość. Byłoby nie w porządku, gdyby Kościół zachęcał do zawierania sakramentalnych związków, nie udzielając wsparcia przyszłym małżonkom. Pomoc w przygotowaniu do tej wyjątkowej celebry to też zadanie i misja Kościoła.
Nasz kościół jest miejscem wyjątkowym, został wzniesiony jako pomnik bohaterów poległych w bitwie o Olszynkę Grochowską. Nie jest salą zebrań czy teatrem. Tutaj każdego dnia gromadzimy się na modlitwie i celebracji Eucharystii. Mimo historycznego znaczenia naszej świątyni nie otrzymujemy żadnych dotacji z zewnątrz. Kościół jest utrzymywany przez wiernych parafii Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka.
W naszej parafii modlimy się w intencji nowożeńców w środę (najbliższą od daty ślubu) podczas nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
1. Rezerwacja daty
Wybór godziny zawarcia związku zależy od narzeczonych i ilości ślubów danego dnia. Jednak pamiętajcie, że sakrament małżeństwa nie może być celebrowany wcześniej niż o godzinie 15:00.
Nasza parafia liczy 20 tys. mieszkańców, stąd pierwszeństwo rezerwacji daty ślubu mają nasi parafianie. Jednak otwarci jesteśmy też na udzielanie ślubu narzeczonym spoza terenu parafii. W takiej sytuacji byłoby nam miło, gdyby pary te złożyły dodatkową ofiarę na potrzeby kościoła. Ofiara ta stanie się Waszym udziałem w utrzymaniu naszej świątyni. Zwyczajowo młodzi składają ofiarę z tytułu udzielonego im Sakramentu Małżeństwa. Jest to wyraz wdzięczności dla kapłanów, sióstr, organisty, personelu parafialnego za ich pracę.
Jednak trudna sytuacja narzeczonych nie może być przeszkodą w zawarciu ślubu, który w takiej sytuacji może być udzielony bez ofiary. Najważniejszy jest Sakrament.
2. Dekoracja, kwiaty
Zwykle parafia zapewnia dekorację ołtarza. Istnieje możliwość ubogacenia dekoracji i wnętrza kościoła. W takim przypadku skontaktujcie się z osobami, które tym się zajmują. Jeśli tego dnia odbywa się inny ślub, spróbujcie porozumieć w tej sprawie z drugą parą, dzięki temu podzielicie się kosztami. W skontaktowaniu się pomoże Wam siostra Elżbieta, nasza Zakrystianka.
3. Muzyka, organy
Muzyka może bardzo odmienić ślubną uroczystość. Istnieje możliwość wyboru oprawy muzycznej. Ważne jest, by w tej sprawie porozumieć się z księdzem albo organistą. Można również dobrać swoje ulubione pieśni, tak jednak, by zachować sakralny charakter celebracji liturgicznej. Istnieje możliwość zaproszenia osób śpiewających i grających – o tym również trzeba powiadomić księdza i organistę. W takich przypadkach koszty pokrywają zapraszający.
4. Organizacja, porządek
Nie można nic przestawiać wewnątrz kościoła! Parafia zapewnia dywan i pełne oświetlenie. W czasie ceremonii ślubnej prosimy o ciszę. Zaproszonym gościom przekażcie, że są w kościele, miejscu świętym. Pamiętajcie też, że strój powinien być godny tego miejsca. Nie może zabraknąć sacrum.
5. Ryż i konfetti
Bardzo prosimy wszystkich zaproszonych gości, by nie rzucali w młodą parę konfetti, plastikowymi serduszkami, czy ryżem. Kolorowe serduszka powodują odbarwienia schodów. A rzucać pożywieniem po prostu nie wypada, gdy w wielu miejscach świata panuje głód (ryż stanowi pokarm dla 2/3 mieszkańców globu). Jeśli przypadkiem Wasi goście uczynią inaczej, sprzątanie zaraz po celebracji należy do Was. Jeżeli nie posprzątacie, wykona to firma oczyszczająca, ale Was obciąży kosztami.
6. Fotograf
Fotograf, kamerzysta nie mogą zakłócać uroczystości. Nie powinni przeszkadzać ani Wam, ani zgromadzonym gościom i celebransowi w świątyni. Każde dodatkowe oświetlenie musi być ustalone z księdzem.
7. Służba Ołtarza
Jeśli w rodzinach lub w gronie przyjaciół są ministranci, lektorzy, mogą pomóc przy ołtarzu podczas mszy św. w dniu Waszego ślubu – wystarczy zgłosić to księdzu prowadzącemu liturgię. Serdecznie zapraszamy!
Życzymy Wam Kochani dobrego przygotowania do uroczystości zaślubin w kościele Najczystszego Serca Maryi na Pl. Szembeka.
Trzeba miłość budować na skale. Amen.
Rada parafialna, 7 września 2016
Wymagania formalne
Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć małżeństwo konkordatowe powinni:
- zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego (właściwego ze względu na miejsce zameldowania jednej ze stron) w celu dokonania formalności wynikających z prawa cywilnego:
- pobrać zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa cywilnego – 3 egz.
- złożyć oświadczenie o nazwiskach stron i dzieci po zawarciu małżeństwa.
- zgłosić w biurze parafialnym w parafii miejsca zamieszkania (a nie zameldowania) jednej ze stron zamiar zawarcia małżeństwa konkordatowego (przynajmniej 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu). W związku z nowym protokołem prosimy o uprzednie ustalenie z księdzem daty spisania protokołu kanonicznego.
Przy zgłoszeniu w biurze parafialnym narzeczeni przedstawiają:
- dowody osobiste,
- świadectwa chrztu (ważne 3 m-ce od daty wydania),
- świadectwa ukończenia kursu przedmałżeńskiego, potwierdzenie udziału w 3 spotkaniach poradni małżeńskiej,
- zaświadczenia z USC, które są ważne 180 dni od pobrania.
Kancelaria jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9:00-11:00 i 16:00-18:00
W wakacje kancelaria czynna w godz. 9:00-10:00 i 16:00-18:00
Kurs przedmałżeński rozpoczyna się w II piątek września, II piątek stycznia i II piątek kwietnia – obejmuje 10 nauk w każdy kolejny piątek. Konferencje odbywają się w sali na plebanii o godz. 18:30.
Poradnia małżeńska w czwartek od godz. 17:00 w sali na plebanii. Spotkanie ustalamy drogą e-mailową z P. Martą Krasnodębską – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..