Strona główna Warto przeczytać Słowo na niedzielę Słowo na niedzielę - 18 XI 2012

Słowo na niedzielę - 18 XI 2012

XXXIII niedziela zwykła

Czytania: Dn 12,1-3; Ps 16,5.8-11; Hbr 10,11-14.18; Łk 21,36; Mk 13,24-32

«Całą mocą wierzymy i bez zastrzeżenia wyznajemy, że jeden tylko jest prawdziwy Bóg, odwieczny, nieskończony, niezmienny, niepojęty, wszechmocny i niewymowny, Ojciec, Syn i Duch Święty: trzy wprawdzie Osoby, ale jedna istota, substancja, czyli natura zupełnie niezłożona. Ojciec od nikogo nie pochodzi, Syn od samego tylko Ojca, Duch Święty od Obydwóch, i to bez początku, zawsze i bez końca. Ojciec Rodziciel, Syn zrodzony, Duch Święty pochodzący: współistotni i równi sobie, współwszechmocni i współwiekuiści. Są jednym wszystkich rzeczy początkiem, Stwórcą wszystkiego, co widzialne i niewidzialne, co duchowe i materialne» - poucza XII Sobór Powszechny, Laterański IV (BF IV, 33). Skoro więc wszystkie Osoby Trójcy Świętej są współistotne, współwszechmocne i współwiekuiste, to jasną i jednoznaczną konsekwencją tego faktu jest również inna wspólna Ich cecha - Ojciec, Syn i Duch Święty z samej Ich natury są współwszechwiedzący. Czemu zatem mówi Jezus, że o dniu i godzinie Paruzji «nikt nie wie ani aniołowie w niebie, ani Syn, ani Ojciec»? Pan wypowiada się tutaj jako człowiek. I niewątpliwie Jezus jako człowiek nie zna dnia końca świata. Wiedzę o tym posiada jedynie jako Bóg. Jak można rozdzielić wszechwiedzę Boga-Syna od wiedzy Jezusa-Człowieka, w którego Bóg-Syn się wcielił? Czy w ogóle można to uczynić? Odpowiedź na te pytania niech pozostanie dla nas tajemnicą, ale pewnym jest to, iż wcielony Syn Boży, Bóg-Człowiek, Jezus nie posiadł wiedzy o końcu świata, mocą przyjętej przez siebie ludzkiej natury. Tę wiedzę dała Mu wyłącznie Jego Boża natura. Z tej to przyczyny Syn - jako człowiek - nie wie. Jednak Syn - jako Bóg - wie. Czy z tych teoretycznych rozważań możemy wyprowadzić jakiś praktyczny wniosek dla naszego codziennego życia? Myślę, że tak; i to wniosek bardzo istotny. Oto częstokroć ludzie czasów nam współczesnych uważają za słabość przyznanie się do niewiedzy. Wprawdzie ogólne stwierdzenie «nie mogę wiedzieć wszystkiego» - przez wszystkich, a przynajmniej przez większość z nas, jest akceptowane. Gdy jednak w jakimś konkretnym wypadku danej osobie wykazany zostanie błąd, pomyłka, czy niewiedza - człowiek ów peszy się, odczuwa niesmak, niekiedy wpada w gniew. A przecież nawet specjalista nie jest w stanie uzyskać pełni wiedzy w swej własnej dziedzinie. Potrzeba więc pokory, by przyznać się do braku wiadomości. «Wiedza» nadyma, a miłość i pokora buduje (por. 1 Kor 8,1). Jezus daje nam dzisiaj wspaniały przykład pokory, wyrażającej się w przyznaniu do niewiedzy w dziedzinie, w której wszyscy oczekiwali od Niego pełni wiadomości. Jezus Chrystus jako Bóg posiada wszelką wiedzę, w tym również w odniesieniu do tego, co dotyczy Paruzji. Jako człowiek jednak z pokorą przyznaje się do braku wiedzy w dziedzinie, której znajomość nie była Mu dana poprzez Jego ludzką naturę. Nie bójmy się przyznać do niedoskonałości naszej wiedzy, lecz naśladujmy Zbawcę w Jego pokorze.

Rozważania zaczerpnięte z „Agendy Biblijnej 2012” wydawnictwa Verbinum.