Strona główna Warto przeczytać Słowo na niedzielę Słowo na niedzielę - 25 XI 2012

Słowo na niedzielę - 25 XI 2012

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

Czytania: Dn 7,13-14; Ps 93,1.2.5; Ap 1,5-8; Mk 11,10; J 18,33b-37

Kiedy byłem w Ekwadorze, spotkałem się z Polakiem, posiadającym obywatelstwo amerykańskie. Nasze spotkanie odbyło się przed uroczystością Chrystusa Króla. Rozmawialiśmy o sprawach religijnych, w tym również o tajemnicy wspomnianego święta. Ów człowiek mówił, że w Stanach Zjednoczonych kapłani mają problemy z wyjaśnieniem tytułu «Chrystus Król». Społeczeństwo tamtejsze jest tak bardzo przeniknięte ideami demokracji, że - jak twierdził mój rozmówca - swobodnie przyjęłoby uroczystość «Chrystusa Prezydenta», ale nie Króla. Prezydent otrzymuje przecież władzę poprzez wybór narodu, a król - jakim prawem «uzurpuje» sobie władzę, skoro nie został wybrany? Jedynie wybór narodu może dać mandat do kierowania społeczeństwem. Sprzeciw wobec idei Chrystusa-Króla spotkałem również wśród ludzi, którzy mówili: Jezus ubogi, przyjaciel grzeszników, pobłażliwy - tak; ale nie Chrystus-Monarcha! A jednak Monarcha, Władca, Król królów i Pan panujących (1 Tm 6,15). Nie ma tutaj miejsca na demokrację, a władza Chrystusa niczym nie może być ograniczona - «dana jest Mi wszelka władza w niebie i na ziemi» (Mt 28,18b); skoro więc «wszelka władza» - to znaczy - bez ograniczeń. W realiach polskich spotkałem jednak inny sprzeciw wobec królestwa Chrystusowego. Godności Jezusa-Króla nikt nie kwestionował ani też jego władzy nikt nie poddawał w wątpliwość. Jednakże władza Boga - niebieskiego Monarchy - traktowana była bardzo teoretycznie. W praktyce nikt się nią nie przejmował, bo przecież «Niebieski Monarcha panuje w niebie; a tu na ziemi, każdy interpretuje Jego władzę, jak chce». Zarażeni błędnie pojętą ideą demokracji religijni moderniści nie chcą pamiętać o hierarchicznym urzędzie Kościoła. A jeśli nawet wspominają o hierarchii, mówią o niej na sposób demokratyczny. Bo przecież nawet demokratyczne społeczeństwo ma pewną hierarchię - prezydenci, dyrektorzy, prezesi... - wszyscy ci urzędnicy na kierowniczych stanowiskach, choć kierują społecznością, która ich ustanowiła, zależą jednak od narodu i przed wyborcami zdać mają w końcu rachunek. Nawet grupy nieformalne i anarchistyczne tworzą swoistego rodzaju hierarchię i podążają za swoim liderem. Hierarchii Kościoła nie można jednak pojmować w sposób analogiczny do wspomnianych wyżej rozwiązań. Kościół z ustanowienia Bożego jest hierarchiczny, a jego hierarchia ma charakter monarchiczny. Jest przeto papież namiestnikiem Chrystusa-Króla (BF VII, 495) i w Jego imieniu monarchicznie sprawuje swój najwyższy pasterski urząd. Królestwo Jezusowe, choć nie z tego świata, jest jednak królestwem, a nie społeczeństwem republikańskim. Bóg - Król królów i Pan panujących - nie jest też władcą, który «panuje, ale nie rządzi» - jak mówią niekiedy Anglicy o swej królowej. Bóg panuje i rządzi, dysponując władzą nieograniczoną. Namiestnikowi zaś swemu powierzył władzę sprawowania urzędu pasterskiego nad całym Kościołem. Władza ta nie ma równej sobie w tym świecie i żadną ludzką władzą nie może być ograniczona.

Rozważania zaczerpnięte z „Agendy Biblijnej 2012” wydawnictwa Verbinum.