Strona główna Warto przeczytać Słowo na niedzielę Słowo na niedzielę - 2 XII 2012

Słowo na niedzielę - 2 XII 2012

I niedziela Adwentu

Czytania: Jr 33,14-16; Ps 25,4-5.8-10.14; 1 Tes 3,12-4,2; Ps 85,8; Łk 21,25-28.34-36

Móc stanąć przed Synem Człowieczym, móc spotkać Go w każdej chwili, w każdym momencie życia - czy tego pragniemy, czy na to jesteśmy przygotowani? Jeśli nawet jestem rzeczywiście przywiązany do religii, do Boga - to wszystko jeszcze zbyt mało. Przypominam sobie zdarzenie z dawnych lat. Byłem wówczas jeszcze nastolatkiem. Jechałem gdzieś tramwajem, byłem w towarzystwie innej osoby, mojego krewnego. Poczułem nieśmiałe dotknięcie do mego ramienia. Odwróciłem się i zobaczyłem jadącą tym samym tramwajem koleżankę. Czy nasze relacje były głębokie? - chyba nie. Ale niewątpliwie były koleżeńskie. Jednakże w danym momencie to nasze spotkanie było dla mnie tak nieoczekiwane, że całkowicie straciłem orientację, jak powinienem się zachować. Nie potrafiłem wykrztusić z siebie ani jednego słowa. Zapewne byłem speszony obecnością krewnego, ale gdybym spodziewał się spotkania z koleżanką, przygotowałbym się na nie i uniknąłbym krępującego mnie zaszokowania. Gdybym był starszy być może potrafiłbym się lepiej zachować. Gdybym... Owe ciągle powtarzające się «gdybym» w żaden sposób nie usprawiedliwia nieumiejętności odnalezienia się w takim czy innym momencie. A istnieje zagrożenie, że słowem tym będę chciał się tłumaczyć wówczas, gdy w nieprzewidzianej przeze mnie chwili przyjdzie mi stanąć przed Bogiem. Nie będę mógł wówczas powiedzieć «gdybym był dojrzalszy duchowo, gdybym wiedział kiedy to nastąpi, gdybym był sam, a nie w towarzystwie...». Nic bowiem nie usprawiedliwia braku mej gotowości na spotkanie z Panem. Jak zatem ukształtować w sobie zdolność do natychmiastowego spotkania z Bogiem w każdej chwili życia? Trzeba być w stanie Łaski, co możemy osiągnąć przez częste przystępowanie do sakramentów świętych, zwłaszcza do spowiedzi i Komunii świętej; poprzez regularną, codzienną modlitwę, na którą muszę mieć czas zarówno wówczas, kiedy jestem sam, jak i wtedy, kiedy odwiedzają mnie goście. Pragnienia modlitwy nie mogę się wstydzić przed otaczającymi mnie ludźmi. Muszę wychować w sobie samym umiejętność odważnego wspominania Boga w towarzystwie mych bliźnich. Moja religia - wbrew współczesnym twierdzeniom - nie jest wyłącznie moją sprawą osobistą. Jest wezwaniem do świadectwa. Czy nie wstydzę się nosić odznak religijnych w sposób jawny? Jeżeli zawsze jestem gotów mówić o Bogu, jeżeli nie krępuje mnie przyznawanie się do wiary; wreszcie, jeżeli nie wstydzę się modlitwy w obecności innych osób, wówczas zapewne nawet niespodziewane spotkanie z Chrystusem nie będzie dla mnie krępujące. Będzie wprawdzie nieoczekiwane, ale nigdy nie będzie niechciane.

Rozważania zaczerpnięte z „Agendy Biblijnej 2012” wydawnictwa Verbinum.