Strona główna Warto przeczytać Słowo na niedzielę Słowo na niedzielę - 9 XII 2012

Słowo na niedzielę - 9 XII 2012

II niedziela Adwentu

Czytania: Ba 5,1-9; Ps 126,1-6; Flp 1,4-6.8-11; Łk 3,4.6; Łk 3,1-6

Czy można ujrzeć «zbawienie»? Co to znaczy «zbawienie»? Co to znaczy «być zbawionym»? To znaczy: być uwolnionym od zła, wyzwolonym od zła. To znaczy równocześnie przede wszystkim: być ogarnionym dobrem, być wypełnionym dobrem. Zbawienie - to znaczy: udział w dobru - udział nieodwracalny w dobru niezniszczalnym i ostatecznym. «Ludzie ujrzą zbawienie Boże». Adwent mówi o zbawieniu, które przychodzi do człowieka od Boga. Od samego Boga. Jaka jest wiarygodność tych słów dzisiaj? Człowiek, tak samo dzisiaj jak wówczas, wie z doświadczenia - ogólnoludzkiego doświadczenie - że jego egzystencja w świecie widzialnym nie daje mu udziału w dobru niezniszczalnym i ostatecznym. A jeśli ta ziemska egzystencja obdarza człowieka różnymi dobrami, jeśli suma tych dóbr istniejących w świecie oraz wytworzona przez rodzaj ludzki, zwiększa się i potęguję - to równocześnie wszystkie one razem nie są zdolne «zbawić» człowieka, czyli wyzwolić go od wszelkiego zła i ugruntować go w pełni dobra. Owszem, dzisiejszy człowiek w kosmicznym wymiarze swej egzystencji może bardziej i boleśniej odczuwać zagrożenie wielorakim złem. Jest to także argument wyłącznie negatywny. Prorok nawet tym argumentem w ogóle się nie posługuję. Mówi wprost «zbawi was Bóg» - «wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże». Bóg powiedział, że chce zbawić człowieka. Mówił to przez Izajasza i wszystkich proroków. Mówił przez Jana Chrzciciela. Przede wszystkim powiedział przez Jezusa Chrystusa. I mocą Chrystusa mówi to stale przez Kościół. Mówi to w sposób szczególny w Adwencie.

Rozważania zaczerpnięte z „Agendy Biblijnej 2012” wydawnictwa Verbinum.