Strona główna Warto przeczytać Słowo na niedzielę Słowo na niedzielę - 16 XII 2012

Słowo na niedzielę - 16 XII 2012

III niedziela Adwentu

Czytania: So 3,14-18a; Iz 12,2-6; Flp 4,4-7; Iz 61,1; Łk 3,10-18

Ewangelia dzisiejsza ukazuje św. Jana Chrzciciela - surowego proroka. A przecież trzecia niedziela Adwentu nazywana jest niedzielą radości. Liturgia zaznacza ową radość oczekiwania, radość przeżywaną w tradycyjnie postnym czasie - jakim do niedawna był Adwent - poprzez przepisany na ten dzień różowy kolor szat liturgicznych oraz antyfonę wstępną: «Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko». Trzeba nam umieć się radować nawet w czasie pokuty, bo pokuta chrześcijan jest radosna - pełna nadziei. Prowadzi przecież do chwały, do zbawienia, do spotkania z Bogiem. Jakże często nasze przeżywanie radości związane jest ze spożywaniem wykwintnych potraw, alkoholu, częstokroć bez umiaru... Czy potrafimy przełamać ten stereotyp i przeżyć pełne radości spotkanie z krewnymi i przyjaciółmi przy skromnym posiłku, zupełnie bez alkoholu, aby cieszyć się głęboką rozmową lub spokojnym tańcem przy cichej, a nie ogłuszającej muzyce? Czy umiemy cieszyć się towarzystwem innych, nie uciekając w zapomnienie poprzez odurzenie i hałas? Czy potrafimy iść pod prąd współczesnej, częstokroć wręcz chorej mentalności i ogłupiającym zwyczajom? Spróbujmy nauczyć się radości poważnej, majestatycznej, bo chociaż jest ona może trudniejsza od powierzchownej wesołkowatości, to jednak pozostawia w nas trwalsze owoce pokoju i szczęścia. A w dniu dzisiejszym, zestawiającym adwentową pokutę i oczekiwanie z wezwaniem do wesela, chciałbym zaproponować jeszcze jedną, z pozoru paradoksalną praktykę. Oto bywają chwile szczególnej radości całego świata - noc sylwestrowa, karnawał. Ludzie pogrążeni w szale nieuporządkowanej radości i częstokroć bardziej podatni na pokusy wpadają w grzechy nieumiarkowania i nieczystości. Tak jak dziś liturgia zachęca nas do wesela w okresie kojarzonym z pokutą, tak też zastanówmy się, czy jako odpowiedzialni za swych bliźnich chrześcijanie nie moglibyśmy podjąć pokuty, modlitwy i umartwienia w tych okresach, kiedy inni wpadają w szał nieuporządkowanej zabawy. Spróbujmy więc przeżyć zbliżającą się noc sylwestrową, modląc się, adorując, poszcząc, umartwiając się i pokutując za grzechy bliźnich, którzy - może nawet bez rozeznania, choć nie bez winy - dopuszczają się ich zamroczeni szałem noworocznych zabaw. Chrześcijanin powinien umieć radować się pokutując i pokutować podczas radości tego świata.

Rozważania zaczerpnięte z „Agendy Biblijnej 2012” wydawnictwa Verbinum.