Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

28 III 2021 - NIEDZIELA PALMOWA

 1. Kochani, to z pewnością trudne ogłoszenia parafialne, które mam napisać i skierować do Was ze względu na obostrzenia sanitarne. Tegoroczne święta Paschalne będą i z Wami i bez Was. Od 27 marca do 9 kwietnia w naszym kościele obowiązuje limit 80 osób podczas liturgii. Obowiązują nas wszystkie przepisy bezpieczeństwa sanitarnego, jakie nakłada na nas prawo polskie oraz jakie wynikają z zarządzeń naszego biskupa. Bez względu na osobiste zapatrywania oraz opinie, mamy obowiązek przestrzegać ich, ponieważ w tym przejawia się nie tylko posłuszeństwo, ale i miłość wzajemna, dzięki której zachowujemy te dotkliwe reguły.
  Wszystkich w kościele obowiązują maski, dystans 1,5 metra i dezynfekcja.
 2. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Przeżyjmy ten tydzień jako ludzie wierzący godnie i po chrześcijańsku. Na wszystkich Mszach Św. poświęcenie palm na zewnątrz i wewnątrz kościoła. W związku z obostrzeniami będą dodatkowe Msze Św. o godz. 15:00 (z koronką) i o godz. 16:00. O godz. 17:00 Gorzkie Żale. Osoby, które nie będą mogły wejść od kościoła, mogą uczestniczyć na zewnątrz; będzie nagłośnienie i możliwość przyjęcia komunii św.
  Pod chórem jest puszka na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  Niedziela Palmowa – transmisja on-line o godz. 12:30 i o godz. 16:00.
 3. W Wielki Poniedziałek na zewnątrz przed plebanią od godz. 11:00 wydawanie paczek na Święta.
 4. W poniedziałek, wtorek i w środę spowiedź rano podczas Mszy Św. i po południu od godz. 17:00.
 5. W Wielki Czwartek ze względu na przepisy sanitarne dot. ograniczonej liczby wiernych, liturgia będzie sprawowana dodatkowo o godz. 7:00 rano, o godz. 16:30 i Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Wszyscy kapłani koncelebrują Mszę Św. Jest to dzień ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii. Święto kapłańskie. Zostańcie z nami i wspierajcie nas swoją modlitwą w tej godzinie. Na zakończenie Mszy Św. o godz. 18:00 przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i komunia św. dla osób, które łączyły się duchowo z nami on-line. Do godz. 21:30 możliwość indywidualnej modlitwy.
  Wielki Czwartek – transmisja on-line o godz. 18:00.
 6. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych, trzy posiłki w ciągu dnia w tym jeden do syta). Post obowiązuje osoby dorosłe. Liturgia o godz. 18:00. Dodatkowo o godz. 9:00 Droga Krzyżowa, po której zostanie udzielona komunia św. Następnie o godz. 15:00 rozpoczęcie Nowenny do Święta Miłosierdzia Bożego i dodatkowo liturgia Wielkiego Piątku dla Rodzin z dziećmi.
  Centrum tego dnia jest Krzyż. Bądźcie razem z nami przy Jezusie, który zawisł na drzewie krzyża dla naszego zbawienia. Zgromadźcie się w tym czasie przy krzyżu, a może tym z misji i Drogi Krzyżowej, zapalcie świece i adorujcie Krzyż, znak zbawienia. Największy cud wydarzył się w grobie, w samotności. W naszej samotności Pan Jezus jest bliżej nas niż nam się wydaje, tak i dzisiaj miałby On kilka osób na pogrzebie i w swoim grobie doświadczył opuszczenia, ale na szczęście Jezus potrafił uczynić zmartwychwstanie i my wierzymy, że i w naszym dzisiejszym położeniu, w naszej samotności też dokona się zmartwychwstanie.
  W ciągu dnia, jak będzie to dla was możliwie, przyjdźcie ukłonić się Krzyżowi Misyjnemu, który już stoi na terenie kościelnym. W ciągu dnia można też nawiedzić Jezusa w świątyni (w godz. 8:00-17:30). Zachowujemy przepis, że nie więcej niż 80 osób przebywa jednocześnie w kościele. Zapraszamy do przeżywania liturgii on-line.
  Wielki Piątek – transmisja on-line o godz. 18:00. Po zakończeniu liturgii on-line możliwość przyjęcia komunii w kościele i modlitwy indywidualnej do godz. 21:30.
 7. W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19:00. Od godz. 7:30 do 17:00 na zewnątrz kościoła poświęcenie pokarmów. W tym dniu jest możliwość adoracji Pana Jezusa w grobie (w godz. 8:00-18:30). Warto i w tym dniu zachować post aż do liturgii Wigilii Paschalnej. O godz. 15:00 drugi dzień nowenny do Święta Miłosierdzia (również transmisja on-line). Przez cały dzień spowiedź w kościele od godz. 7:00 do 17:00. W piątek i w sobotę o godz. 7:30 Jutrznie przy Grobie.
  Wielka Sobota – transmisja on-line o godz. 19:00.
 8. W przyszłą niedzielę Wielkanoc. Msza Św. o godz. 6:00. Kolejne Msze Św. o godz. 8:30, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00 (z koronką), 18:00 i 20:00.
  Wielkanoc – transmisja on-line o godz. 6:00.
  Proszę, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone „Błogosławieństwo stołu”. Tekst tej modlitwy jest dostępny na naszej stronie internetowej.
 9. Kochani jesteście wspaniali. Bóg zapłać Wam za wasze trwanie przy Chrystusie, w swoich domowych kościołach, za waszą troskę o nas, za waszą modlitwę i za dar serca przekazany na konto. Chciałem Wam Kochani napisać podziękowanie i wysłać pocztą, ale po co narażać innych. Przyjdzie czas, że osobiście Wam podziękuję. Wasze Imiona zachowuję w sercu, a lista tych Imion jest tak długa jak Litania do Wszystkich Świętych. Bóg zapłać.
 10. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach oraz o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami. Bóg zapłać Wam Kochani, że pomagacie osobom starszym, samotnym. Popatrzmy wokół siebie, może obok nas są takie osoby. Pomóżmy im. Poinformujcie nas o nich. Wiele osób już zgłosiło się do nas, aby im pomagać. Czekamy na nowe adresy osób, którym chcemy na Święta przekazać paczki.

Ks. Krzysztof Ukleja
Proboszcz