Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów
Strona główna Parafia Święta parafialne

Święta parafialne

Drukuj PDF

 

  • Odpust - Najczystszego Serca Maryi (I sobota po oktawie Bożego Ciała)

Kult Serca Maryi, mający początek już w XII W., rozwinął św. Jan Eudes (1601-1680). Łączył on cześć Serca Maryi ze czcią Serca Pana Jezusa. Jest w tym głęboka racja, gdyż to z Niej wziął Syn Boży swoje człowieczeństwo, to pod Jej Niepokalanym Sercem przez 9 miesięcy biło Jego ludzkie serce.

Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi spotęgowało się pod wpływem objawień fatimskich w 1917 r. i ma charakter ekspiacyjny (różaniec, Komunia św. wynagradzająca w pierwsze soboty miesiąca). Samo zaś święto, zapoczątkowane pod nazwą Najsłodszego Serca Maryi już w 1643 r. przez świętego czciciela obu Serc, pod obecną nazwą rozszerzył na cały Kościół Pius XII dnia 4 V 1944 r. (wcześniej, 31 X 1942r., oddał cały świat w opiekę Niepokalanemu Sercu Maryi).

Reforma liturgiczna (1969 r.) nieprzypadkowo tak właśnie usytuowała to święto.

  • Czterdziestogodzinne nabożeństwo (triduum eucharystyczne) - rozpoczyna się w piątek przed II niedzielą września. Wystawienie Najświętszego Sakramentu trwające 40 godzin (wyłączywszy noce), a więc trzy dni, dla upamiętnienia pozostawania Jezusa Chrystusa przez trzy dni w grobie. Nabożeństwo to zostało wprowadzone w XV w. we Włoszech.

 

  • Rocznica powstania parafii i rocznica bitwy o Olszynkę Grochowską - 25 lutego.