Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Aktualności

Parafianie u św. Józefa

Na pielgrzymkę do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w miniony weekend udała się 24-osobowa grupa wiernych i przyjaciół parafii Najczystszego Serca Maryi na Grochowie na czele z księdzem proboszczem Krzysztofem Ukleją. Trwa Rok św. Józefa.

W sobotę pielgrzymi modlili się na Mszy Św. w kaliskim Sanktuarium. Był to 3. dzień oktawy zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Opiekunowi Jezusa. Po popołudniowym zwiedzaniu miasta z przewodnikiem oraz modlitwie różańcowej przed cudownym obrazem św. Józefa, grupa spędziła planszówkowy wieczór integracyjny w miejscu noclegu – w Centrum Księdza Orione w Kaliszu.

W niedzielny poranek uczestnicy pielgrzymki wyruszyli do Zduńskiej Woli. Tam zwiedzili Muzeum – Dom Urodzenia św. Maksymiliana Kolbe oraz byli na Eucharystii w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Sanktuarium św. Maksymiliana. W tym kościele był on ochrzczony. Po obiedzie w zduńskim Centrum Rekolekcyjno-Konferencyjnym im. św. Alojzego Orione wyruszyli w drogę powrotną do Warszawy. Wyjazd zakończyły wyrażone na głos nadzieje na kolejne wspólne pielgrzymki.

Ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok św. Józefa trwa w Kościele powszechnym do 8 grudnia 2021 r. Do tego dnia można uzyskać specjalne odpusty przy okazjach i w sposób wskazany przez Penitencjarię Apostolską. Pełny tekst dekretu można przeczytać na stronie Episkopatu.

 

Pielgrzymka do Kalisza

W trwającym Roku św. Józefa zapraszamy wszystkich poszukujących swojej drogi życiowej, modlących się o dobrego męża i dobrą żonę, do udziału w pielgrzymce do Kalisza, gdzie znajduje najstarsze na świecie sanktuarium tego Świętego. Wyjazd planowany jest 9-10 października. Zapisy przyjmowane są w zakrystii lub kancelarii.

Polecamy artykuł nt. sanktuarium w serwisie Aleteia.

 

Podziękowanie

Parafialny Zespół Caritas rozdał 70 wyprawek szkolnych i 6 tornistrów dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji.

Dziękujemy Ludziom dobrej Woli za wsparcie i pomoc.

Ks. Proboszcz

 

Pielgrzymka i parafianie

Ks. Proboszcz wraz z parafianami pozdrawiają z pielgrzymiego szlaku. 🙂

 

Zaproszenie do udziału w duchowych przygotowaniach do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej

Na stronie diecezji zostało opublikowane słowo biskupa Romualda Kamińskiego skierowane do duszpasterzy i diecezjan w związku z nowenną, przez którą w naszej diecezji będziemy realizować duchowe przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

https://dw-p.pl/7575

 

Zbiórka ofiar na pomoc poszkodowanym w nawałnicach w Europie

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z apelem, aby niedziela 25 lipca 2021 r. była Dniem solidarności z poszkodowanymi w nawałnicach w Europie. Bp Romuald Kamiński zadecydował, że w kościołach i kaplicach diecezji warszawsko-praskiej zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w nawałnicach i ulewach odbędzie się w niedzielę 1 sierpnia 2021 r.

 

I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Dnia 25 lipca 2021 r. będziemy po raz pierwszy obchodzić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka na czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Pana Jezusa.

Poniżej orędzie wystosowane z tej okazji przez papieża Franciszka.

Więcej informacji na stronie diecezji.

 

Transmisja Mszy Św.

W niedzielę, 11 lipca 2021, Msza Św. o godz. 12:30 będzie transmitowana on-line. Transmisja odbędzie się na kanale naszej parafii na YouTube.

Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów

Prosimy o wyrozumiałość, gdyby pojawiły się problemy techniczne.

 

Dekret o odwołaniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej

Ks. bp Romuald Kamiński z dniem 19 czerwca 2021 r. odwołał udzieloną dnia 12 marca 2020 r. ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane.

Pełna treść dekretu na stronie diecezji.

 

Koncert „Ufaj jak Józef”

W niedzielę 30 maja o godz. 18:45 odbędzie się koncert „Ufaj jak Józef” w wykonaniu księży Misjonarzy Św. Rodziny. Serdecznie zapraszamy.

 

Dąb papieski

W 104. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie i w 40. rocznicę zamachu na Jana Pawla II oraz ocalenia jego życia posadzono w naszej parafii Dąb papieski. Drzewo znajduje się w ogrodzie przy plebanii. Jest wyrazem pamięci o tamtych wydarzeniach.

13 maja po wieczornej Mszy Św., nabożeństwie fatimskim i majowym oraz Apelu Jasnogórskim, Ksiądz Proboszcz Krzysztof Ukleja poświęcił sadzonkę i nadał jej miano "Dębu papieskiego". Następnie członkowie wspólnoty "Intergrochów" razem z ks. Krzysztofem, który wykonał pierwszy ruch łopatą, posadzili ją w ogrodzie koło plebanii. Na zakończenie zaśpiewano "Barkę".

Pomysłodawcy inicjatywy mają nadzieję, że Dąb papieski zakorzeni się i będzie świadectwem dla przyszłych pokoleń.

Zdjęcia w galerii

 

I Komunia Święta - SP 215

Komunia grup s. Estery odbędzie się 15 maja 2021 (sobota):

 •  I grupa (kl.3A i 3B), godz. 9:30
 • II grupa (kl.3C i 3D), godz. 11:00

Próby grupy I:

 • 4, 5, 12 maja, godz. 18:50 (dzieci gromadzą się przed kościołem)
 • Spowiedź, 14 maja (piątek), godz. 16:00

Próby grupy II:

 • 6, 7, 13 maja, godz. 18:50 (dzieci gromadzą się przed kościołem)
 • Spowiedź, 14 maja (piątek), godz. 17:00

Uwaga!

 • Dziecko uczestniczy w każdej próbie z jednym Rodzicem.
 • W dniu Spowiedzi dzieci przynoszą świecę.

Zapraszam serdecznie!
s. Estera, katechetka

 

Podziękowanie

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do głębokiego i duchowego przeżycia Triduum Paschalnego:

 • Pani Czesławie Kmieć i Zespołowi charytatywnemu za przygotowanie i obdarowanie świątecznymi paczkami podopiecznych naszej parafii. (172 paczki)
 • Braciom z Kościelnej Służby Porządkowej i Akcji Katolickiej za pomoc w rozprowadzaniu palm w ubiegłą niedzielę, a także za ich czynny udział w nabożeństwach wielkotygodniowych.
 • Liturgicznej służbie ołtarza – lektorom i ministrantom za udział podczas nabożeństw. Szczególnie P. Adamowi Polkowskiemu, P. Rafałowi Ostrowskiemu i Adamowi Grajber – naszym ceremoniarzom.
 • S. Elżbiecie i P. Iwonie Oborskiej oraz P. Rysiowi, P. Bronisławowi i P. Adamowi za dekorację naszego kościoła: ołtarza Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz za troskę o wygląd wewnętrzny naszej świątyni.
 • P. Adamowi – organiście oraz Scholi za oprawę muzyczną i śpiewy podczas Mszy świętych i liturgii wielkotygodniowych.
 • Kapłanom za spowiedź, przygotowanie i zaangażowanie w liturgię.
 • P. Grzegorzowi i Robertowi za pomoc w realizowaniu transmisji internetowych.
 • P. Markowi za posprzątanie kościoła i placu na Liturgię.
 • Wszystkim Parafianom i Gościom za udział w całym Triduum paschalnym.

Składamy staropolskie BÓG ZAPŁAĆ!

Ks. Krzysztof Ukleja
Proboszcz

 

Triduum Paschalne w rodzinie

Na stronie internetowej naszej diecezji zostały zamieszczone materiały duszpasterskie, które mogą pomóc w rodzinnym przeżywaniu i celebrowaniu Triduum Paschalnego.

Triduum Paschalne w rodzinie - materiały do wykorzystania.

 

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Życzenia wielkanocne i modlitwa do wydrukowania. PDF

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18 albo Mt 6, 31 ab.32b-33

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się.
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.