Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Aktualności

Transmisja Mszy Św.

W niedzielę, 28 lutego 2021, Msza Św. o godz. 12:30 będzie transmitowana on-line. Transmisja odbędzie się na kanale naszej parafii na YouTube.

Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów

Zachęcamy do uczestnictwa w liturgii poprzez internet i prosimy o wyrozumiałość, gdyby pojawiły się problemy techniczne.

 

Jezusowa kardiologia

Już jest! Książka z kazaniami naszego rekolekcjonisty – ks. Tomasza Podlewskiego – do nabycia w naszej parafii.

 

Róża św. Charbela

Drodzy Parafianie,

Z wielką radością chciałbym Was poinformować o utworzeniu w naszej parafii, od pierwszej soboty miesiąca dnia 06.02.2021 r., kolejnej już dwunastej, pięknej maryjnej grupy modlitewnej jaką jest róża różańcowa pod wstawiennictwem św Charbela, w szczególnej intencji "założenia rodziny i o dar potomstwa".

Ta wyjątkowa wspólnota polega na odmawianiu jednej dziesiątki różańca codziennie (każda osoba w róży dostaje przydzieloną jedną tajemnicę do odmawiania przez miesiąc indywidualnie). W ten sposób 20 osób w róży tworzy codziennie cały różaniec na zasadzie więzi duchowej. Zmiana tajemnicy jest co miesiąc, w pierwszą sobotę miesiąca.

Zarówno sama róża jak i jej intencja zrodziła się z potrzeby serca naszych parafian. Nic nie dzieje się przypadkowo, dlatego wierzę, że te modlitwy dadzą wielkie owoce dla osób zaangażowanych w różę różańcową oraz przyczynią się do wzrostu duchowego całej naszej parafii. Święty Charbel niech Was wszystkich modlących umacnia, a Maryja niech Was zawsze chroni w swoim Najczystszy Sercu.

Z błogosławieństwem,
Ks. Krzysztof Ukleja – proboszcz

 

Biblia Nawarska – jedyna taka Biblia w Polsce

Biblia Nawarska to nowość dla katolików w Polsce. To jedyna Biblia z obszernym komentarzem obejmującym 2000 lat tradycji. Zawiera wyjaśnienia ojców Kościoła, papieży i świętych (także polskich). Opiera się na dokumentach Kościoła. Biblia Nawarska jest uważana przez wielu za najlepszy dostępny współcześnie katolicki komentarz Pisma Świętego.

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał we wstępie do Biblii Nawarskiej, że komentarze w niej zawarte „stanowią znakomitą pomoc w owocnej lekturze Pisma Świętego i ułatwiają odpowiedź na najgłębsze pytania egzystencjalne”.

Nazwa „Biblia Nawarska” pochodzi od Uniwersytetu w Nawarze (Hiszpania). Tam opracowano komentarze do Biblii na polecenie św. Josemaríi Escrivy, założyciela Opus Dei. Prace trwały ponad 30 lat do 2004 r. Biblia w szybkim czasie stała się bestsellerem na całym świecie i została przetłumaczona na kilka języków.

W polskim wydaniu Biblii Nawarskiej tekst Pisma Świętego jest ten sam, który słyszymy w kościele podczas liturgii, czyli V wydanie Biblii Tysiąclecia. Obszerne komentarze pomagają zrozumieć tekst biblijny. Są napisane prostym językiem. Mają charakter duchowy i praktyczny. To wielka pomoc także w modlitewnym czytaniu Pisma Świętego.

Biblia Nawarska jest prawdziwą perłą, której nie może zabraknąć w domowej biblioteczce.

Na temat Biblii Nawarskiej wypowiedzieli się m.in:

 

Spotkanie kolędowe w kościele w 2021 roku

Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas, zgodnie z wolą Ks. Biskupa, w tym roku kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie. W zamian w styczniu przyszłego roku, mieszkańców poszczególnych ulic, będziemy zapraszać na specjalne nabożeństwo kolędowe oraz na spotkanie z kapłanami w kościele. Będziemy modlić się w intencji Waszych Rodzin i udzielimy każdemu błogosławieństwa na Nowy Rok.

Kochani, zapraszam Was do świątyni na wspólną modlitwę. Codziennie spotkanie zaczyna się o godz. 17:30 krótką modlitwą, adoracją Jezusa, następnie Msza Św. i uroczyste błogosławieństwo. Dla porządku został ustalony grafik spotkań dla mieszkańców poszczególnych ulic. Nic się nie stanie, jeśli przyjdziecie w innym dniu.

Ks. Proboszcz Krzysztof Ukleja
Ks. Jarosław, Ks. Tomasz, Ks. Michał, Ks. Andrzej

 

Data Ulice
04.01.21 Barwnicza, Beskidzka, Białowieska, Biłgorajska
05.01.21 Bitwy Grochowskiej, Boremlowska, Budrysów, Byczyńska
07.01.21 Chłodnicza, Chłopickiego, Darłowska, Dęby
08.01.21 Domeyki, Dubieńska, Dudziarska, Dynowska, Gdecka
09.01.21 Filomatów, Gedymina, Jarocińska, Igańska
11.01.21 Hetmańska, Karczewska, Kawcza
12.01.21 Kiprów, Komorska, Koprzywiańska, Kordeckiego
13.01.21 Ks. Jana Sztuki, Kutnowska, Kwatery Głównej, Liwiecka, Lubartowska
14.01.21 Lubieszewska, Lubiniecka, Łukiska, Łukowska
15.01.21 Łysogórska, Majdańska, Makowska, Nasielska
16.01.21 Obarowska, Okuniewska, Olszynki Grochowskiej
18.01.21 Omulewska, Osiecka, Ostrobramska
19.01.21 Płowce, Podhajecka, Podolska, Pokrzywnicka
20.01.21 Pułtuska, Pustelnicka, Plac 1831 roku, Roztocka
21.01.21 Rusznikarska, Serocka, Stoczkowska, Styrska
22.01.21 Sulejkowska, Szaserów, Szczawnicka, Plac Szembeka, Sztabowa
23.01.21 Tarnowiecka, Trembowelska, Tyśmienicka, Wiarusów, Wspólna Droga
25.01.21 Zagójska, Zaliwskiego, Załęże, Zamieniecka, Zana
26.01.21 Zapałczana, Zbrojarska, Zgierska, Znicza, Żółkiewskiego
27.01.21 Mlądzka
28.01.21 Osowska
29.01.21 Grochowska
30.01.21 Spotkanie dla wiernych, którzy z różnych przyczyn nie mogli być wcześniej oraz dla osób, które są duchowo związane z naszą parafią.
02.02.21 Święto Matki Bożej Gromnicznej – godz.11:00 i godz. 16:00 ostatnia szansa na spotkanie kolędowe.

Dnia 9 stycznia 2021 o godz. 10:00 dodatkowe spotkanie dla osób starszych, samotnych, dla wszystkich, dla których godziny wieczorne są niewygodne. W czasie spotkania będzie możliwość spowiedzi i uzyskania Sakramentu Chorych.

 

Rekolekcje adwentowe

Rekolekcje adwentowe w naszej Parafii prowadzi ks. Kazimierz Świderski MSF.

III Niedziela Adwentu (13 grudnia 2020)

 •  7:00 – Msza Św. z nauką
 •  8:30 – Msza Św. z nauką
 •  9:30 – Msza Św. dla młodzieży
 • 11:00 – Msza Św. dla dzieci
 • 12:30 – Msza Św. z nauką (transmisja on-line)
 • 16:00 – Msza Św. dla kandydatów do bierzmowania I i II grupy
 • 18:00 – Msza Św. z nauką
 • 20:00 – Msza Św. nauką

Poniedziałek, wtorek i środa (14, 15, 16 grudnia 2020)

 •  6:30 – Roraty
 •  8:30 – Msza Św. z kazaniem dla wszystkich
 • 17:00 – Msza Św. z kazaniem dla wszystkich
 • 18:00 – Msza Św. z kazaniem dla wszystkich (transmisja on-line)
 • 19:15 – Msza Św. z kazaniem dla wszystkich i dla młodzieży

Sakrament pokuty w poniedziałek, wtorek i środę przed Mszami Świętymi i w trakcie ich trwania.

 

Terapia duchowa - modlitwa za chorych, pracowników służby zdrowia i ich bliskich

2 grudnia - 27 stycznia 2020/2021

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia biskup Romuald Kamiński zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji chorych, pracowników placówek leczniczych i ich bliskich.

W trudnym czasie pandemii i wzrostu zachorowań na COVID-19 wysiłkom personelu medycznego i walce pacjentów z chorobą towarzyszy terapia duchowa.

Zapraszam na Msze Święte, które będą transmitowane od 2 grudnia w każdą środę przez najbliższe tygodnie o godzinie 20. Już teraz proszę, abyście przesyłali na podany adres swoje intencje, którymi chcecie się podzielić. – zachęca biskup Romuald Kamiński.

W każdą środę o godzinie 20, przez dziewięć tygodni, za pośrednictwem kanału YouTube SalveNET będziemy łączyć się duchowo na Eucharystii.

Więcej informacji na stronie internetowej diecezji.

 

List pasterski ks. bp. Romualda Kamińskiego na Adwent 2020 i komunikat dotyczący nominacji biskupa pomocniczego

Zachęcamy do lektury listu pasterskiego ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, na rozpoczęcie Adwentu 2020. Do listu załączony został komunikat związany z nominacją biskupa pomocniczego.

Treść listu i komunikat na stronie internetowej diecezji.

https://dw-p.pl/7242

 

Dekret dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa

Warszawa, 16 października 2020
Nr 1422/BD/2020

D E K R E T
dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa

W związku z trwającą epidemią chcemy dołożyć starań, by wierni gromadzący się w świątyniach mogli bezpiecznie uczestniczyć w liturgii, korzystać z sakramentów świętych i szukać umocnienia w Bogu w tym trudnym czasie.

Wyrazem naszej miłości i wzajemnej odpowiedzialności są konkretne reguły bezpieczeństwa i higieny. W związku z tym przypominam o dotychczas obowiązujących zasadach oraz przekazuję dodatkowe postanowienia, które należy wdrożyć podczas liturgii i innych działań duszpasterskich.

1. Dyspensa

Przypominam, że udzielona na początku pandemii dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. nadal obowiązuje, tym bardziej w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej”.

2. Środki ochrony osobistej

Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać wszyscy przebywający w przestrzeni wspólnej budynków kościelnych i parafialnych, zarówno duchowni jak i świeccy, w czasie liturgii i poza nią. Wyjątek dotyczy tylko kapłana, który przewodniczy liturgii, nie zaś koncelebransów. Kapłani i szafarze nadzwyczajni mają obowiązek używania maseczek podczas udzielania Komunii Świętej.

Prosimy o zachowywanie dystansu społecznego: w „strefie czerwonej” 1 osoba na 7 m², w „strefie żółtej” 1 osoba na 4 m².

Parafia powinna zaopatrzyć się w dozowniki płynu dezynfekującego, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych (lecz nie w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek i zachowania odległości pomiędzy osobami.

Wodę święconą udostępniamy wiernym z pominięciem kropielnic – buteleczki, dozowniki itp.

3. Udzielanie Komunii Świętej

Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno wymuszać na wiernych przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego.

Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie.

Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.

4. Sakrament pokuty i pojednania

Należy zadbać o należyte zabezpieczenie konfesjonałów, co jest ważne zwłaszcza w kontekście zbliżającego się okresu spowiedzi przed Uroczystością Wszystkich Świętych oraz przed Bożym Narodzeniem.

a) Nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych).
b) W konfesjonałach na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu.
c) W konfesjonałach należy umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię.

5. Uroczystość Wszystkich Świętych i modlitwa na cmentarzach

W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości.

Jeśli w najbliższych dniach pojawią się inne, szczególne okoliczności w tej materii, będziemy informować o ewentualnych nowych zaleceniach w oddzielnym komunikacie.

6. Spotkania formacyjne

Spotkania grup formacyjnych, jeśli nie są w tych dniach konieczne, należy odłożyć. Jeśli według duszpasterzy powinny się odbyć, to może w nich uczestniczyć: w „strefie czerwonej” do 10 osób, a w „strefie żółtej” do 25 (przy zachowaniu odpowiedniego dystansu oraz przy użyciu maseczek ochronnych i dezynfekcji rąk).

Zalecamy Księżom również zachowanie szczególnej ostrożności w korzystaniu z grupowych rekolekcji kapłańskich.

Ogarniam modlitwą i błogosławię wszystkim Wiernym naszej Diecezji. Szczególnej opiece Matki Bożej zawierzam starszych i chorych. Dla całej służby zdrowia wypraszam łaskę siły i odwagi do walki z pandemią.

+Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

https://diecezja.waw.pl/7195

 

Podziękowanie - Caritas Kamieniec Podolski

Ks. Gabriel Sucharski dyrektor Caritas-Spes diecezji Kamieniecko-Podolskiej przekazuje podziękowania za ofiary złożone na działalność Caritas.