Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Aktualności

Transmisja Mszy Św.

W niedzielę (29 marca) o 12:30 planowana jest transmisja Mszy Św. z naszego kościoła. Po Mszy odśpiewamy Gorzkie Żale – Wy rodzinnie w domach, a my w kościele.

Transmisja odbędzie się na kanale naszej parafii na YouTube.

Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów

Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy Św. poprzez internet i prosimy o wyrozumiałość, gdyby pojawiły się problemy techniczne.

 

Jak przyjmować komunię duchową?

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość» – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św. warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien...”.

Modlitwa Komunii duchowej według Papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

 

Żal doskonały w czasie pandemii koronawirusa

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe, skutkuje odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

 1. wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
 2. zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
 3. wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
 4. przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
 5. przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).
 

Moi Kochani Parafianie

„W każdym położeniu dziękujcie” (1 Tes 5,18)
„Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)

Moi Kochani Parafianie!

Zgodnie z rozporządzeniem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego od jutra tj. od 25 marca do 11 kwietnia 2020 obowiązuje następujące zalecenie:

„W wydarzeniach kościelnych może brać udział jednocześnie nie więcej niż 7 osób łącznie ze sprawującymi posługę”.

Spróbujmy z pokorą i odpowiedzialnością przyjąć to zalecenie w dniu Zwiastowania Pańskiego. W centrum tego dnia jest Maryja – pokorna Służebnica Pańska. Niech Ona nam pomaga w tych trudnych doświadczeniach. W związku z tym na Msze Św. zapraszam tylko te osoby, które zamawiały intencje Mszy Św. Proszę zostańcie w domu. Przyjmijcie duchową komunię św, uczestnicząc we Mszy Św. przez radio czy telewizję.

Umiejmy wykorzystać ten trudny czas w spokoju i ufności. Ten trudny czas jest nam dany od Boga, w jakimś celu i z pewnością Pan Bóg nam pokaże po co, a my rozważajmy w swych sercach z pokorą tak jak Maryja.

Kochani jestem z Wami. Zapraszam do uczestnictwa w transmisji Mszy Św. on-line z naszego kościoła i do wspólnego śpiewania Gorzkich Żali (również on-line), Wy śpiewając rodzinnie w domach, a ja z Wami w naszej świątyni.

Ducha nie gaście. Po tym wyjątkowym i trudnym Wielkim Poście przyjdzie Wielkanoc i wspólnie zaśpiewamy Alleluja.

Wasz Proboszcz
Ks. Krzysztof Ukleja

 

Informacje z życia diecezji

Zachęcamy do śledzenia informacji z życia naszej diecezji (w tym komunikatów biskupa Romualda Kamińskiego) bezpośrednio na stronie internetowej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

 

Tablica pamięci rodziny Bukowińskich

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów (24 marca), Instytut Pamięci Narodowej postawił tablicę pamięci naszym parafianom – rodzinie Bukowińskich, która uratowała 18 Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Tablica znajduje się na terenie kościelnym obok figury Św. Józefa.

 

Adoracja

W tę sobotę - 21 marca 2020 - Adoracja w kościele przez cały dzień.

Zapraszamy.

Ks. Krzysztof

 

Refleksja po misjach 2020

Zapraszamy do wysłuchania refleksji ks. Tomasza Podlewskiego, którą przygotował po zakończeniu misji. Mówi w niej m.in. o komunii duchowej.

 

Podziękowanie ks. Proboszcza

„W nawróceniu i spokoju jest Wasze serce” (Iz. 30, 15)

Kochani Moi parafianie,

Za nami III Niedziela Wielkiego Postu. Pierwsza taka niedziela i Msza Św. prawie w pustym kościele, w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Zawsze zachęcałem Was do licznego udziału we Mszy Św. niedzielnej. Tym razem było odwrotnie. Prosiłem was, abyście zostali w domu. To nie była łatwa dla nas niedziela. Kościoły i sanktuaria z małym grupkami wiernych. Nawet i na Jasnej Górze.

Chciałem Wam, Kochani, bardzo podziękować, że skorzystaliście z tej propozycji jak i z dyspensy. To znak waszej roztropności i odpowiedzialności. Mam nadzieję że wspólnie rodzinnie w kościele swojego domu, uczestniczyliście za pomocą mediów we Mszy Św. i duchowo przyjęliście Pana Jezusa i z jeszcze większą tęsknotą powrócicie już wkrótce do naszej świątyni.

A my Wasi kapłani zanosiliśmy przy ołtarzu wspólne modlitwy, starając się nic nie zaniechać co Niego należy.

W tych trudnych chwilach próby łączymy się z Wami we wspólnej modlitwie szczególnie o godz. 20:30 odmawiając różaniec w intencji naszych chorych braci i sióstr, w intencji lekarzy, pielęgniarek, wszystkich tak zaangażowanych w niesienie pomocy. Módlmy się też w intencji nas samych o pokój serca i o roztropność.

Ducha nie gaście. Ufam, że uda nam się wszystko pokonać modlitwą i wiarą.

Pragnę poinformować, że w tygodniu odprawiane są Msze Św. wg grafiku. Nie ma innych nabożeństw. Codziennie od godz.16:00 w kościele możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Nie zapominajmy o wzajemnej pomocy ludziom starszym, samotnym i chorym.

Ten trudny czas jest nam dany od Boga tu i teraz, w jakimś celu i z pewnością Pan Bóg nam pokaże po co, a my wystrzegajmy się zbyt pochopnych interpretacji.

Kochani Rodzice, wykorzystajcie ten czas dla dzieci i dla siebie dla budowania bliskości. Czy Wy widzicie wieczorami tę nadzwyczajną ilość rozświetlonych okien na naszych osiedlach? W końcu jesteśmy w domach.

W imię dobrze pojętej miłości i bliźniego i troski o jego dobro z pokorą przyjmijmy te polecenia i dalej w nich trwajmy. A Pan Bóg nas niech nie opuszcza.

Wasz proboszcz
Ks. Krzysztof Ukleja

PS. Tak wyglądała nasza świątynia w niedzielę o godz. 12:30.

 

Prośba ks. Proboszcza

Jeśli nie możemy spotkać się w naszych parafiach, aby wspólnie przeżywać naszą wiarę, jak to zwykle robimy, Bóg oferuje nam możliwość ponownego znalezienia osobistej relacji z Nim "w ciszy naszej izdebki". kard. Turkson  

Kochani Parafianie!

Jako Wasz Proboszcz zwracam się do Was w tych ciężkich chwilach próby. Zostańcie w tę niedzielę w swoich domach, w swoim domowym kościele. A my – wasi księża – stając dziś przy ołtarzu o stałych godzinach (7:00, 8:30, 9:30, 11:00, 12:30, 16:00, 18:00 i 20:00) będziemy zanosić do Boga Wasze intencje. Chcemy wszystko zachować dla Niego. Każdego dnia, o godzinie 20:30, łączmy się we wspólnej modlitwie różańcowej w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i o łaskę nawrócenia dla każdego z nas. Kochani, sursum corda! Nasz kościół nie będzie zamknięty. Wciąż jest otwarty na indywidualną modlitwę wedle osobistego rozeznania i zawsze w zgodzie z zaleceniami rządzących. Tam gdzie jesteśmy – trwajmy w modlitwie. Dzięki niej – w duchu zawsze jesteśmy razem.

Wasz proboszcz – ks. Krzysztof

 

Komunikat ks. Proboszcza

Aktualizacja 14.03.2020:
W związku z dekretem Ks. Bpa Ordynariusza naszej diecezji zawieszone zostają wszystkie nabożeństwa: Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej i inne. Podczas sprawowanej liturgii w kościele nie może przebywać więcej niż 50 osób jednocześnie. Prosimy o pozostanie w domach i uczestniczenie we Mszy Św. za pomocą radia i telewizji.

Prosimy również o zapoznanie się z pozostałymi informacjami Konferencji Episkopatu Polski i naszego Bpa Ordynariusza.

 

W związku z zaistniałą sytuacją podaję kilka wskazań dotyczących udziału w Mszach Świętych i nabożeństwach:

 1. Wszystkie Msze św. i nabożeństwa odprawiane są zgodnie z harmonogramem. Po każdej Mszy św. śpiewamy Suplikację: „Święty Boże”, która jest modlitwą o odstąpienie choroby.
 2. Zachęcam, aby osoby starsze, słabe, z ograniczoną odpornością, dzieci i ich opiekunowie pozostały w domu uczestnicząc w licznie przekazywanych przez media Mszach Św. Chętni mogą także przyjąć Komunie Św. duchową. W/w osoby są dyspensowane od Mszy św.
 3. Proszę, aby w czasie Mszy św. unikać ścisku, tłoku, zachować bezpieczną odległość i ostrożność przy przekazywaniu znaku pokoju (bez podawania ręki) i przyjmowaniu Komunii św. nie tylko do ust, ale również i na rękę.
 4. Do spowiedzi przystępują tylko osoby, które mają konieczność duchową.
 5. Poszczególne Grupy i Wspólnoty proszę o przełożenie spotkań na późniejszy termin.
 6. Zwracam się z prośbą o unikanie przed Mszą św. podróżowania miejskimi środkami lokomocji.
 7. Adoracja krzyża lub relikwii powinny odbywać się poprzez ukłon, a nie przez ucałowanie.
 8. Zachęcam do modlitwy w domu w intencji dotkniętych już chorobą, Lekarzy i całej Służby zdrowia oraz o ustąpienie pandemii.
 9. Proszę także, by przestrzegać przepisów państwowych dotyczących bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych.

Ks. Krzysztof Ukleja
Proboszcz

 

Dekret Biskupa Warszawsko-Praskiego po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego

Poniżej zamieszczamy treść Dekretu Biskupa Warszawsko-Praskiego po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego oryginalnie opublikowanego na stronie internetowej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zachęcamy do śledzenia ew. aktualizacji na stronie Diecezji.

DEKRET

Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i ze względu na obowiązujące wraz z nim przepisy prawa państwowego jesteśmy w tym wyjątkowym czasie zobligowani do dostosowania naszego życia religijnego do zaleceń władz świeckich. Wprowadzone regulacje prawne mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez ograniczenie kontaktów między obywatelami.

Nawiązując do wcześniejszych komunikatów oraz udzielonej już dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i zachęcając do osobistych i rodzinnych form życia duchowego, niniejszym dekretem wprowadzam w życie następujące postanowienia:

1. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

2. Zawieszam spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie), wszelkie formy rekolekcji (w tym rekolekcje parafialne), pielgrzymki, sakrament bierzmowania udzielany w Bazylice Katedralnej oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.

3. Ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach św. (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób.

4. Jeśli w parafii jest prowadzona w ciągu dnia adoracja Najświętszego Sakramentu, obowiązkiem proboszcza jest zorganizowanie jej w taki sposób, aby jednocześnie w kościele nie przebywało więcej niż dopuszczalna przez prawo państwowe liczba osób (maksymalnie 50).

5. Udział wiernych w Mszach św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych, wspólnot kościelnych etc. oraz w zakładach opieki, opiekuńczo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony wyłącznie do mieszkańców lub pracowników. Zabraniam udziału w tych celebracjach członkom służby liturgicznej oraz jakichkolwiek innych osób nie będących mieszkańcami, pracownikami lub podopiecznymi placówek. W wypadku gdyby liczba osób uprawnionych do udziału we Mszy św. lub nabożeństwie wynikającym z konstytucji zakonnych była większa niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarządzam, aby zorganizować taką liczbę celebracji, by zachowane zostały przepisy prawa państwowego.

6. Zachęcam, aby w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu kapłani sprawowali sakrament pokuty i zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby zgromadzonych w kościele osób. Jeżeli przemawiają za tym okoliczności funkcjonowania parafii, polecam zorganizowanie odpowiednich służb parafialnych odpowiadających za zachowanie norm prawnych dotyczących liczby wiernych zgromadzonych w kościele. Takim służbom należy zapewnić odpowiednie środki ochronne.

7. Zalecam, aby osoby konsekrowane i duchowni (w kościołach, bez udziału wiernych świeckich) oraz świeccy (we własnych domach), zgodnie z komunikatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13.03.2020 r., każdego dnia, o godzinie 20.30, odmawiali Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

8. Przypominam, że Msze św. transmitowane przez środki masowego przekazu oraz inne modlitwy dają możliwość duchowego przeżywania tajemnic wiary, które w tych nadzwyczajnych okolicznościach mogą być nieocenione dla dobra duszy i społeczeństwa. Jednocześnie formy te wymagają zachowania odpowiedniego sposobu uczestnictwa. Wyrażam wdzięczność mediom ogólnopolskim, diecezjalnym oraz parafialnym za to, że stwarzają szeroką ofertę duchowego przeżycia poprzez transmisje telewizyjne, radiowe oraz internetowe.

9. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia do odwołania. Zobowiązuję do śledzenia stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualizacje.

10. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że, uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.

Czcigodni duszpasterze i wspólnoto diecezjalna! Z całego serca proszę o zrozumienie tych rozporządzeń wynikających z naprawdę wyjątkowej sytuacji w naszym kraju i na całym świecie. Nasze pokolenia, nigdy nie spotkały się z takim doświadczeniem. Stąd też trudno nam jest nieraz zrozumieć różne uwarunkowania, jakim podlegamy. Pragnijmy, aby mimo wielu zewnętrznych ograniczeń umacniała się w nas potrzeba całkowitego zaufania Opatrzności Bożej.

Módlmy się, aby Bóg raczył oddalić od nas wszelkie choroby i nieszczęścia.

Matko Boża Zwycięska, Módl się za nami!

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Warszawa, dnia 13 marca 2020 r.

 

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

 

Misje 2020

 

Droga Siostro, Drogi Bracie – pokój z Tobą!

Co u Ciebie? Jak żyjesz? Czas płynie bardzo szybko. Nasza parafia też tego doświadcza. Wkrótce skończy 95 lat. To dzieło poprzednich pokoleń. Każde pokolenie stawia jakieś pomniki. Niekoniecznie materialne. Zastanawiałeś się kiedyś, komu Ty budujesz pomnik swoim życiem? I jaki postawią Tobie? Nasza świątynia jest pomnikiem walki o wolność. Upamiętnia najkrwawszą bitwę powstania listopadowego – Bitwę o Olszynkę Grochowską (25 lutego 1831).

Dziś nie musimy brać udziału w powstaniach, ale codzienne walki o wolność dotyczą każdego z nas. W Twoich bitwach Jezus walczy po Twojej stronie. Jemu najbardziej zależy na Twojej wolności. Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi stoi w sercu Grochowa. A co dzisiaj jest w Twoim sercu? Wypełnia je pokój, czy może lęk i obawy o przyszłość? Na pewno są w nim wspomnienia. Nasza świątynia też jest skarbnicą wspomnień. Może to w jej murach stałeś się dzieckiem Bożym? Może ochrzciłeś w niej własne dzieci? Może to tutaj żegnałeś swoich bliskich? Może to tu Twoi rodzice rozpoczęli wspólną drogę? Może… Sporo refleksji. Wiele przemyśleń. Czasu na przemyślenia potrzebuje każdy z nas, ponieważ warto wracać do źródeł. Warto zadbać o duszę i zafundować sobie czas spokojnego namysłu. Czas poszukiwania odpowiedzi oraz nowych decyzji. I – co najważniejsze – zrobić to w cichej i troskliwej obecności Boga.

Najczęściej to inni pytają nas: „… i co dalej?”. Tym razem to Ty będziesz mógł zapytać o to samego siebie, a na pierwszym miejscu – Jezusa. Nasza parafia pragnie dać Ci okazję do zadania Bogu pytań i odnalezienia pokoju serca. Przyjdź na misje parafialne, które w dniach 23 II – 1 III 2020 r. poprowadzi ks. Tomasz Podlewski.

Już dziś wołajmy do Najczystszego Serca Maryi, aby ten święty czas nie był wyłącznie dziełem ludzkim, ale dziełem Jej Syna. Polecajmy Jej wszystkich Parafian, zwłaszcza dzieci i młodzież, chorych i seniorów, małżonków i rodziców, osoby samotne i zranione.

Życzę Ci – zadbaj o swój duchowy rozwój oraz o pokój, którego szukasz. Zasługujesz na to.

Ks. Krzysztof Ukleja – Twój Proboszcz

 

 

Plan misji


23 II 2020 – Niedziela

 7:00 – Msza z nauką ogólną
 8:30 – Msza z nauką ogólną
 9:30 – Msza z nauką dla młodzieży i kandydatów do bierzmowania
11:00 – Msza z nauką dla dzieci
12:30 – Uroczysta Msza Rocznicowa z Biskupem (i przemarsz do Ołtarza Chwały)
17:00 – Gorzkie Żale z nauką pasyjną
18:00 – Msza z nauką ogólną
20:00 – Msza z nauką dla studentów
21:00 – Apel Jasnogórski z rozważaniem

24 II 2020 – Poniedziałek

 6:30 – Msza z nauką ogólną
 8:30 – Msza z nauką ogólną
16:30 – Msza z nauką dla dzieci
18:00 – Msza z nauką ogólną
19:00Wieczór pamięci i wdzięczności – nabożeństwo za zmarłych
19:30 – Spotkanie dla rodziców dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania

25 II 2020 – Wtorek

 6:30 – Msza z nauką ogólną
 8:30 – Msza z nauką ogólną
16:30 – Msza z nauką dla dzieci
18:00 – Msza z nauką ogólną
19:30Singles’ Day – ostatki dla singli

26 II 2020 – Środa Popielcowa

 6:30 – Msza z nauką ogólną
 8:30 – Msza z nauką ogólną
 9:30 – Msza z nauką ogólną
16:30 – Msza z nauką dla dzieci
18:00 – Msza z nauką ogólną
19:30 – Msza z nauką ogólną

27 II 2020 – Czwartek

 6:30 – Msza z nauką ogólną
 8:30 – Msza z nauką ogólną
16:30 – Msza z nauką dla dzieci
18:00 – Msza z nauką ogólną z udziałem osób życia konsekrowanego
19:30 – Spotkanie dla uczniów szkół średnich i kandydatów do bierzmowania

28 II 2020 – Piątek

 6:30 – Msza z nauką ogólną
 8:30 – Msza z nauką ogólną
10:00 – Msza z nauką ogólną i modlitwą o uzdrowienie chorych
11:00 – Nabożeństwo z namaszczeniem chorych i indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem
16:30 – Msza z nauką dla dzieci
18:00 – Msza z nauką ogólną
19:30 – Droga Krzyżowa ulicami parafii (przynosimy ze sobą krzyże)

29 II 2020 – Sobota

 6:30 – Msza z nauką ogólną
 8:30 – Msza z nauką ogólną
 9:30W prawdziwej ciszy lepiej się słyszy – rozpoczęcie czasu adoracji do godziny 18:00
18:00 – Msza z nauką ogólną i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich
19:30W innym wymiarze – luźne rozmowy na dowolne tematy, możliwość zadawania pytań rekolekcjoniście

1 III 2020 – Niedziela

 7:00 – Msza z nauką ogólną
 8:30 – Msza z nauką ogólną
 9:30 – Msza z nauką dla młodzieży i kandydatów do bierzmowania
11:00 – Msza z nauką i indywidualnym błogosławieństwem dzieci
12:30 – Uroczysta Msza na zakończenie misji z instalacją Krzyża Misyjnego i poświęceniem parafii Najczystszemu Sercu Maryi