Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Aktualności

Podziękowanie od Anny Rosłonek

Pani Anna Rosłonek - nasza katechetka - przesłała podziękowanie.

Podziękowanie dla wszystkich Ofiarodawców za wsparcie finansowe (1% podatku i darowizna) przekazane na leczenie i rehabilitację

Na ręce Czcigodnego Księdza Proboszcza, Krzysztofa Uklei oraz Księży pracujących w Parafii Najczystszego Serca Maryi, pragnę złożyć najserdeczniejsze słowa wdzięczności i podziękowania za pomoc w zbieraniu środków finansowych na leczenie i rehabilitację.

Dziękuję bardzo wszystkim Osobom, które wpłaciły 1% podatku lub darowiznę na moje subkonto w PTSR.

Ze względów formalnych (ochrona danych osobowych) nie mogę poznać moich Darczyńców, a tym samym podziękować każdemu osobiście.
Zapewniam jednak, że moim podziękowaniem jest codzienna modlitwa w intencji wszystkich Drogich Ofiarodawców i ich Rodzin. Niech Pan Bóg obdarza Was, Kochani, potrzebnymi łaskami i hojnie wynagrodzi za wszelkie okazane mi dobro.

Szczęść Boże!
Anna Rosłonek

 

Transmisja Mszy Św.

W niedzielę, 31 maja 2020, Msza Św. o godz. 12:30 będzie transmitowana on-line. Transmisja odbędzie się na kanale naszej parafii na YouTube.

Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów

Zachęcamy osoby, które nie mogą uczestniczyć w liturgii osobiście, do uczestnictwa w niej poprzez internet. Prosimy o wyrozumiałość, gdyby pojawiły się problemy techniczne.

 

Stulecie urodzin św. Jana Pawła II

W poniedziałek 18 maja 2020 przypada 100-rocznica urodzin św. Jana Pawła II.

O św. Janie Pawle II do przeczytania/obejrzenia w internecie

 

Transmisje w poniedziałek, 18 maja 2020

 

Rezurekcja 2020

Wersja oryginalna

 

Wersja radosna 😇

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa - w domu i w sercu

Ks. Proboszcz zachęca do wspólnej modlitwy – Droga Krzyżowa przygotowana przez biskupa Adriana Galbasa.

 

Modlitwa na poranek wielkanocny

Życzenia wielkanocne i modlitwa do wydrukowania. PDF

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18 albo Mt 6, 31 ab.32b-33

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się.
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Triduum Paschalne/Wielkanoc w czasie pandemii

Jak w czasie pandemii przeżyć Triduum Paschalne/Wielkanoc? Proponujemy zapoznanie się z poniższymi materiałami.

Wielkanoc w domu (Przewodnik Katolicki)

 

#DomowaWielkanoc (SzczęśliwaRodzina.com)

 

#TRIDUUMwDOMU (Duszpasterstwo Akademickie UPJPII – PATMOS)

 

 

Jak przyjmować komunię duchową?

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość» – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św. warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien...”.

Modlitwa Komunii duchowej według Papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

 

Żal doskonały w czasie pandemii koronawirusa

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe, skutkuje odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

  1. wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
  2. zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
  3. wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
  4. przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
  5. przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).
 

Moi Kochani Parafianie

„W każdym położeniu dziękujcie” (1 Tes 5,18)
„Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)

Moi Kochani Parafianie!

Zgodnie z rozporządzeniem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego od jutra tj. od 25 marca do 11 kwietnia 2020 obowiązuje następujące zalecenie:

„W wydarzeniach kościelnych może brać udział jednocześnie nie więcej niż 7 osób łącznie ze sprawującymi posługę”.

Spróbujmy z pokorą i odpowiedzialnością przyjąć to zalecenie w dniu Zwiastowania Pańskiego. W centrum tego dnia jest Maryja – pokorna Służebnica Pańska. Niech Ona nam pomaga w tych trudnych doświadczeniach. W związku z tym na Msze Św. zapraszam tylko te osoby, które zamawiały intencje Mszy Św. Proszę zostańcie w domu. Przyjmijcie duchową komunię św, uczestnicząc we Mszy Św. przez radio czy telewizję.

Umiejmy wykorzystać ten trudny czas w spokoju i ufności. Ten trudny czas jest nam dany od Boga, w jakimś celu i z pewnością Pan Bóg nam pokaże po co, a my rozważajmy w swych sercach z pokorą tak jak Maryja.

Kochani jestem z Wami. Zapraszam do uczestnictwa w transmisji Mszy Św. on-line z naszego kościoła i do wspólnego śpiewania Gorzkich Żali (również on-line), Wy śpiewając rodzinnie w domach, a ja z Wami w naszej świątyni.

Ducha nie gaście. Po tym wyjątkowym i trudnym Wielkim Poście przyjdzie Wielkanoc i wspólnie zaśpiewamy Alleluja.

Wasz Proboszcz
Ks. Krzysztof Ukleja