Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Rozważania parafian (12.02.2023)

Ewangelia (Mt 5, 17-37)

W Kazaniu na Górze Jezus rozwiewa wszelkie wątpliwości tych, którzy twierdzili, iż Jezus nie przestrzega Prawa, czy że Jego przyjście zwiastuje zniesienie starotestamentalnych Praw. Jak mówi do zgromadzonych, wręcz przeciwnie - nie przyszedł znieść Prawa, ale je wypełnić.

Cytując zakazy z Dekalogu, Jezus podaje nakazy i wzywa słuchających Go - a dziś również nas - aby nie poprzestawać jedynie na przestrzeganiu 10-ciu przykazań, ale by czynić znacznie więcej. Niektóre Jego słowa mogą napawać niepokojem: "Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego".

Nawiązując do piątego przykazania "Nie zabijaj", Jezus mówi: "Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi". Następnie wzywa, aby pojednać się nie tylko ze swoim bratem, ale także z przeciwnikiem. W odniesieniu do ósmego przykazania, które zakazuje fałszywie przysięgać, Jezus dodaje od siebie: "Wcale nie przysięgajcie". Widać więc, że pragnieniem Jezusa jest, abyśmy skupiali się na czynieniu dobra, a nie tylko na powstrzymywaniu się od czynienia zła i formalnym zachowywaniu przykazań, co zarzucał faryzeuszom.

A czym ja kieruję się w swoim życiu? Strachem przed sądem i karą Bożą czy może miłością, którą mogę okazywać każdemu napotkanemu człowiekowi i pragnieniem czynienia uczynków miłosierdzia?

Monika Drwal