Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

List Ks. Proboszcza dotyczący Bierzmowania 2020

Kochani Młodzi, Kochani Rodzice!

To dla mnie wielka radość, że znów nadeszła okazja, abym mógł skierować swoje słowa specjalnie do Was. Jak zapewne pamiętacie, przed sześcioma laty, również spotykaliśmy się w tym gronie. Jednak wtedy mieliście na głowie o wiele mniej zmartwień, niż dziś. Być może także mniej rzeczy odciągało Was wtedy od Kościoła. Ale jako Wasz Proboszcz cieszę się, że odnaleźliśmy się po tym czasie…

Od Waszej Pierwszej Komunii Świętej sporo się zmieniło. A czy myślicie już o tym, co będzie za kolejne sześć lat? Z pewnością wielu z Was będzie wtedy studentami, pracownikami, może nawet małżonkami. Może wtedy znów przyjdziecie do tej świątyni, by pełnić rolę chrzestnych, przyrzekać małżeńską miłość, albo ochrzcić własne dziecko? Tego jeszcze dziś nie wiemy. Ale jednego możecie być pewni w stu procentach: ten sam Chrystus, który przed laty gościł Was w świątyni na uroczystości pierwszokomunijnej, niezmiennie będzie na Was czekał także przez kolejne lata. I zaprasza Was do naszego kościoła także teraz, ponieważ zbliża się Wasze bierzmowanie.

Zmienia się wszystko wokół i zmieniamy się my sami. A nasz Przyjaciel, Jezus, jest wciąż tak samo cierpliwy, kochający i zapatrzony w nas samych oraz w to, co dla nas ważne. Możecie być pewni, że za sześć, szesnaście czy nawet sześćdziesiąt lat, nasz Bóg wciąż będzie cierpliwie czekał na nas w kościele z całą swoją miłością.

Kochani Rodzice, jesteście wspaniali. Towarzyszycie Waszym Dzieciom w każdej chwili życia. W dniu chrztu obiecaliście Bogu, że przekażecie im wiarę. I to się stało. Jesteście z nimi także na tym etapie. Dziękuję Wam za to, jak pięknie spełniacie swoje rodzicielskie powołanie. To, co już przekazaliście i jeszcze przekażecie Waszym Dzieciom, one będą powielać i przekazywać dalej. Mam świadomość, że decyzja Waszych Dzieci o rozpoczęciu przygotowania do bierzmowania nierzadko jest owocem Waszych starań i wielu trudnych rozmów. Jestem z Was dumny, a Wasze Dzieci z pewnością też wkrótce to docenią.

Kochani Młodzi, na pewno zgodzicie się ze mną, że ostatnie lata wiele zmieniły w Waszym spojrzeniu na życie, wiarę i samych siebie. Przed Wami stoją nowe wyzwania i raczej będzie ich coraz więcej. Bądźcie pewni, że Jezus, którego na nowo zapraszacie do życia w bierzmowaniu, jest i będzie dla Was siłą oraz trwałym punktem odniesienia w niepewnym świecie. Myślę, że bierzmowanie jest dobrą propozycją na ten zmienny świat i jego wyzwania. Pewniej i bezpieczniej będzie Wam iść przez życie, gdy będziecie wyposażeni w mądrość Ducha Świętego.

Serdecznie Was zapraszam na nasze spotkania. Jestem pewien, że nie tylko sam dzień bierzmowania, lecz także cały okres przygotowań okaże się dla Was wielkim bogactwem, mimo trudów, jakie trzeba podjąć, by wytrwać do dnia bierzmowania. Więcej szczegółów możecie poznać dzięki facebookowej grupie prowadzonej przez ks. Michała Czajkowskiego. Poza tym zachęcamy Was do zainstalowania na smartfonach mobilnej aplikacji „PentecostApp”, w której co dzień prezentowana jest nowa, inspirująca myśl związana z wiarą. Z tej aplikacji będziemy korzystać zwłaszcza w grupie pierwszej. Natomiast na naszej stronie parafialnej, w zakładce poświęconej sakramentom, znajdziecie odnośnik do bierzmowania, skąd możecie pobrać formularz zgłoszeniowy do wypełnienia. Nie bójcie się wrócić do Kościoła, który jest Waszym domem oraz do nas, Waszych kapłanów. Cieszymy się Wami, czekamy na Was i każdego dnia pamiętamy o Was w modlitwie…

Ks. Proboszcz
Krzysztof Ukleja