Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Rozważania parafian (25.07.2021)

Ewangelia (J 6, 1-15)

W dzisiejszej Ewangelii Jezus troszczy się podstawowe potrzeby ludu. O to by mieli co jeść. Robi to zanim o tym pomyśleli apostołowie. Czy pamiętam o tym, że Jezus troszczy się również o te moje najbardziej podstawowe potrzeby? Czy ufam Mu też w tej kwestii? A może jak uczniowie próbuję samemu rozwiązać problem? I nie zwracam się do Jezusa, który jest tuż obok i czeka na moją prośbę?

Jezu, proszę naucz mnie wiary, by zwracać się do Ciebie z każdą sprawą i ufać w Twoją pomoc. Proszę też, by nie była to modlitwa - jak ludu - który traktuje Ciebie rzeczowo. Proszę byś był Kimś więcej niż tylko kimś, kto zapewni mi wygodne życie. Proszę o prawdziwą relację z Tobą.

Joanna Dębowiak

 

Rozważania parafian (11.07.2021)

Ewangelia (Mk 6, 7-13)

Ileż zaufania i odwagi musieli mieć apostołowie, kiedy Jezus posłał ich, aby szli od domu do domu i głosili Dobrą Nowinę! Poszli - bez zapasów żywności, bez bagażu i bez pieniędzy. Któż z nas zgodziłby się, aby w taki sposób opuścić dom i wyruszyć w świat? Całkowite zaufanie Bogu to warunek, aby Bóg z całą swoją mocą działał w naszym życiu. Jak 2000 lat temu Jezus posłał w świat apostołów, tak i dziś posyła nas – do naszych rodzin, znajomych, wspólnot, sąsiadów, do naszego świata wirtualnego. W sakramencie bierzmowania otrzymaliśmy Ducha Świętego, który nas uzdalnia do dawania świadectwa o Chrystusie. Jeżeli odpowiadamy na Jego wezwanie i pragniemy realizować wolę Bożą, Bóg sam zatroszczy się o nasze sprawy. Nie braknie nam ani jedzenia, ani ubrania, ani pieniędzy.

Monika Drwal

 

Rozważania parafian (04.07.2021)

Ewangelia (Mk 6, 1-6)

Skąd w narodzie żydowskim takie zdziwienie mądrością Pana Jezusa, powątpiewanie o Nim? Czy oczekiwał swego wybawiciela z rodu królewskiego, który przyjdzie otoczony chwalą, by wywyższyć ich naród ponad inne...

Powątpiewanie, lekceważenie, ciasnota ludzkiego rozumu ogranicza naszą wiarę, a tylko żywa wiara umożliwia by Pan Jezus mógł zdziałać cud.

Św. Marek opisuje, że Pan Jezus dziwił się niedowiarstwu ludzi. Dziwił się dlatego, że nas kocha i chce wypełnić serce każdego z nas miłością, Bożą miłością, na którą w wolności i pragnieniu otwieramy swoje serce.

Monika Bagińska

 

Rozważania parafian (27.06.2021)

Ewangelia (Mk 5, 21-43)
Wskrzeszenie córki Jaira

W miesiącu poświęconym czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa czytamy poruszający fragment o wzruszającym sercu Pana Jezusa, który troszczy się o drobiazgi w naszym życiu. Pan Jezus powiedział do dziewczynki „Dziewczynko, mówię, ci wstań!”, a zaraz po tych słowach polecił, aby dano jej jeść. Po tak spektakularnym wydarzeniu, Pan Jezus zwraca uwagę na tak przyziemną sprawę, jakim jest posiłek, tym samym można odczytać to jako wyraz troski Pana Jezusa o każdy detal w naszym życiu.

Prośmy Pana Jezusa o ożywienie naszej wiary przez Najczystsze Serce Maryi, by zbudzone ze snu promieniowało żywą wiarą w gorejącą miłość Serca Pana Jezusa o każde tchnienie naszego serca.

Monika Bagińska

 

Rozważania parafian (20.06.2021)

Ewangelia (Mk 4, 35-41)
Burza na jeziorze…

Któż z nas nie doświadczył burzy w swoim życiu chociaż raz? Burzy: w relacjach, w pracy, w domu; burzy: cierpienia, krzywdy, kryzysów… Często przychodzą niespodziewanie - wydaje nam się, że toniemy, nie poradzimy sobie, że jesteśmy sami - bez wyjścia. Czy przychodzi nam wtedy na myśl, że obok nas jest Jezus?

Chrystus jest przy nas cały czas, pragnie, abyśmy zwracali się do Niego z każdą sprawą (nawet najmniejszą) i po prostu tak zwyczajnie wierzyli, że On wszystko może. Jezus jest Bogiem - władcą wszystkiego, jest Panem życia i śmierci!!!

Zaufaj Mu i zawierz swoje życie, a wszystko się zmieni… na lepsze 😊

Maria i Mariusz Makuchowie