Rozważania parafian (15.05.2022)

Ewangelia (J 13, 31-33a. 34-35)

Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.
Jezus odchodząc z tej ziemi dał nam ludziom zupełnie nowe, nieznane wcześniej przykazanie, przez które można wypełnić wszelkie prawo, a przede wszystkim osiągnąć niebo. Nauczyciel zostawił najważniejsze przykazanie, takie które płynie prosto z Jego Serca - przykazanie Miłości. Pragnie, abyśmy starali się żyć tak, by nasza miłość rozlewała się na innych, by nasze czyny mówiły same za siebie, mówiły do Kogo należymy.

Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.
Niech nasze czyny będą pełnione z miłością - te duże i te najdrobniejsze.

Maria Makuch

Rozważania parafian (01.05.2022)

Ewangelia (J 21, 1-19)

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje bardzo wyraźnie jak słabi i bezradni jesteśmy, gdy staramy się polegać na sobie i swoich umiejętnościach. Widzimy, że jedynym prawdziwym źródłem naszej siły jest Jezus. On jest Bogiem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Połów ryb przez apostołów jest jednym z wielu przykładów tego, że razem z naszym Zbawicielem możemy pokonywać wszelkie, nawet największe, przeciwności i problemy. W każdym momencie naszego życia (nawet w trudnych dla nas chwilach) miejmy świadomość tego, że Jemu bardzo na nas zależy i cały czas się o nas troszczy. Chce być obecny w naszym życiu i mieć z nami prawdziwą relację opartą na wzajemnej miłości.

Czy jestem w stanie dać dzisiaj od siebie tak wiele, a zarazem niewiele? Czy potrafię stanąć przed Jezusem w modlitwie i z głębi serca wyznać: „Kocham Cię Panie Jezu i dziękuję Ci za Twoją niezmierzoną miłość”?

Marcin Dębowiak

Rozważania parafian (24.04.2022)

Ewangelia (J 20, 19-31)

Od 2000 roku kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił święto Miłosierdzia Bożego w druga Niedzielę Wielkanocną słyszymy, że Bóg jest miłosierny, że Bóg jest miłością, odwieczną, przebaczającą, że Bóg jest sprawiedliwy.

Miłosierdzie czyli zrozumienie drugiego człowieka, jego słabości, jego biedy. Człowiek, który zgrzeszył wobec Pana Boga jest wobec Niego wielkim dłużnikiem. I aby ten dług spłacić musiał przyjść ktoś doskonały, aby spłacić tę winę, która „wyrządziła Bogu wielką obrazę, wielką ranę”. Przyszedł Jezus, który dokonał wielkiej Swojej Miłości w imieniu Miłosierdzia Ojca odkupienia, bo my nie bylibyśmy w stanie się sami odkupić.

Dzisiejsza Ewangelia mówi o Miłosiernym Panu, o Jezusie, który Zmartwychwstał i który przychodzi jako Miłosierny Mistrz. Przychodzi i pokazuje Swoje Rany, Rany Miłosierdzia. To są Rany chwalebne. Z tych Ran nieustannie wypływa Miłosierdzie. Jezus pokazuje Swoje Rany, odkrywa Swoje Serce, ogłasza Miłosierdzie. Mówi: „Przebaczajcie w imię Moje. Komu odpuścicie będzie odpuszczone, koku zatrzymacie grzechy będą zatrzymane”.

Monika Bagińska

Rozważania parafian (17.04.2022)

A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej...

Apostołowie przechodzą metanoję (przemianę) w relacji do JEZUSA. Już nie są uczniami oni stają się ŚWIADKAMI i to ZMARTWYCHWSTAŁEGO. Od tej pory będą chcieli dzielić się doświadczeniem BOGA, który jest ZWYCIĘZCĄ śmierci, piekła i szatana.
ZMARTWYCHWSTAŁY PANIE, dziękuję Ci, że czynisz mnie Twoim świadkiem. Daj mi odwagę!

Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi.

Paweł Apostoł, który jest ŚWIADKIEM, zachęca nas do bycia maksymalistą! Mamy dążyć do osiągnięcia nieba i przebywania na wieczność w niebie z Chrystusem. Interesuje mnie świętość a nie bylejakość!
ZMARTWYCHWSTAŁY PANIE, dziękuję Ci, że Jesteś i mnie wspomagasz.

...wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu.

Uczniowie Jezusa nie mogli znieść rozstania z Mistrzem, dlatego zaraz po Szabacie ruszyli do grobu. Najpierw kobiety, potem apostołowie. Mieli w sobie tyle niepokoju, strachu i …, ale to skłoniło ich do SZUKANIA JEZUSA. Oni mieli to szczęście, że widzieli Go na własne oczy przez kilka lat, ale dopiero przy ZMARTWYCHWSTANIU zrozumieli KIM JEST naprawdę.

Chciejmy i My poszukiwać JEZUSA we własnym życiu jak tylko się od NIEGO oddalimy!

Pięknego świętowania Wielkiej Nocy 😊
życzy Rodzina Makuchów: Maria, Mariusz i Józio

Rozważania parafian (10.04.2022)

Ewangelia (Łk 22,14-23,56)

Męka i śmierć Jezusa - Syna Bożego, zdrada Judasza, zaparcie się Piotra, i rozwścieczony tłum krzyczący: "Ukrzyżuj Go!" (Łk 23,21). Czy to właśnie był najtragiczniejszy dzień w historii ludzkości?

Jezu, czyż można upaść jeszcze niżej? Ludzie czekający od wieków na Twoje przyjście, na Syna Bożego, wydali Cię na śmierć i bestialsko zamordowali, ponieważ mieli zupełnie inne wyobrażenie Króla żydowskiego. Nie przyjęli Twojej nauki, nie odczytali znaków, nie zadali sobie trudu, by poznać i przyjąć prawdę, że jesteś Mesjaszem - narodziłeś się w Betlejem i pochodzisz z rodu Dawida.

Ty Jezu, wyszydzony, wyśmiany, opluty, wzgardzony, poniżony i pobity do krwi, prosisz swojego Ojca, by przebaczył Twoim oprawcom, "bo nie wiedzą co czynią" (Łk 23,34). W dniu swojej śmierci dajesz nam prawdziwą lekcję pokory. Uczysz nas, jak powinniśmy zwracać do Boga: "nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!" (Łk 22,42).

Jezu, dziękujemy Ci za Twój dar Eucharystii i za to, że nas odkupiłeś!

Monika Drwal