Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

29 III 2020 - V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 1. Dziś V Niedziela Wielkiego Postu. Po każdej Mszy Św. śpiewamy Suplikację – „Święty Boże” – jest to modlitwa o odstąpienie choroby. Bardzo prosimy o zapoznanie się z informacjami Konferencji Episkopatu Polski i naszego Bpa Ordynariusza. Komunikaty te znajdują się na naszej stronie internetowej.
 2. O godz. 12:30 Msza Św. on-line. Po Mszy Św. odśpiewamy Gorzkie Żale – Wy rodzinnie w domach, a my w kościele.
 3. W przyszłą niedzielę Niedziela Palmowa.
 4. Pamiętajmy, że od 25 marca do 11 kwietnia w kościele podczas liturgii i adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób. Prosimy o pozostanie w domach i uczestniczenie we Mszy Św. za pomocą radia i telewizji.
  Nie iść do kościoła w tym trudnym czasie to również wyraz naszej odpowiedzialności i miłości bliźniego.
  Komunia duchowa daje nam takie same łaski, jak komunia sakramentalna. Więcej o komunii duchowej na naszej stronie oraz w nagraniu przygotowanym przez ks. Tomasza – jest to ciąg dalszy misji 2020. Zachęcamy do posłuchania.
 5. W tym tygodniu kancelaria nadal będzie nieczynna. W sprawach pilnych prosimy o kontakt z księdzem dyżurnym.
  Parafia to nasz dom, wspólnota. Moi Kochani, jeśli macie problem, pytanie – proszę dzwońcie do swojego proboszcza. Podaję swój telefon 601-430-577. Można również napisać e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jestem z Wami.
 6. Codziennie w tym tygodniu od godziny 17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, Spowiedź codziennie rano od godz. 7:00 do 7:30 i od godz. 17:00 w kaplicy Ukrzyżowania. Pamiętajmy o żalu doskonałym w czasie pandemii koronawirusa.
  W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego najbliższej okazji) i przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo). Okres spowiedzi wielkanocnej trwa do 7 czerwca br.
  Więcej o żalu doskonałym na naszej stronie.
  Mały dekalog spowiedzi podczas epidemii (ks. Wojciech Węgrzyniak)
 7. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Z racji pierwszej soboty po Mszy Św. o godz. 8:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Różaniec i adoracja przez cały dzień. Msza Św. i Różaniec będzie transmitowany on-line. Przypominamy, że w kościele podczas adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób.
 8. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach oraz o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami. Bóg zapłać Wam Kochani, że pomagacie osobom starszym, samotnym. Popatrzmy wokół siebie, może obok nas są takie osoby. Pomóżmy im. Poinformujcie nas o nich. Wiele osób już zgłosiło się do nas, aby im pomagać.
 9. Kochani, jesteście wspaniali, Bóg zapłać Wam, za wasze trwanie przy Chrystusie w swoich domowych kościołach, za wspólną modlitwę i za dar serca w postaci przelewów przekazanych na konto parafii na potrzeby naszego kościoła.
 10. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, dla tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii.
 11. Może ostatnie decyzje wywołały smutek: „Jak to, nie będzie Świąt?”. Święta będą – chyba, że sami zamienimy je w smutek. Jesteśmy tylko zmuszeni do zmiany formy świętowania. I to może zabiera nam komfort i poczucie bezpieczeństwa – bo tracimy coś co było takie nasze. Treść świętowania się nie zmieni. Chrystus zmartwychwstał i tego nic nie zmieni. Św. Paweł w liście do Rzymian (8,31-39) pisze do nas: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam. On, który nawet własnego Syna nie oszczędził…”
 12. W ramach akcji „zostań w domu” polecam ciekawe artykuły i nagrania.

Ks. Krzysztof Ukleja
Proboszcz