Rozważania parafian (19.03.2023)

Pierwsze czytanie (1 Sm 16, 1b. 6-7. 10-13), drugie czytanie (Ef 5, 8-14), Ewangelia (J 9, 1-41)

Czytania dzisiejszej niedzieli ukazują nam, że Pana Boga bardziej niż czynniki zewnętrzne interesuje wnętrze człowieka, a dokładniej jego serce. Stwórca chce mówić do serca każdego z nas, leczyć je, chce byśmy słyszeli Jego głos.

Św. Teresa z Avila - karmelitanka, porównuje nasze życie/duszę do twierdzy, w której jest 7 mieszkań i pomimo naszej grzeszności Bóg w nich mieszka. Czy uświadamiasz sobie, że w komnatach Twego serca przechadza się Bóg? Bóg, który jest Tobą zachwycony, gra najwspanialszą melodię w Tobie, czy słyszysz Go, starasz się usłyszeć?

"...Nie tak bowiem, jak człowiek widzi, widzi Bóg, bo człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce."

Drugie czytanie mówi nam, że jesteśmy światłością w Panu. Pomyśl, czy jesteś otwarty na współpracę w światłości, a nie w ciemności grzechu tego świata?

Patrząc na Ewangelię można zobaczyć, jak Jezus łamie ludzkie schematy. Żydzi, którzy czekali na nadejście Mesjasza, nie chcą w ogóle o Nim słyszeć, mają zatwardziałe serca, nie potrafią otworzyć się na prawdę, tkwią w przepisach prawa, zamiast otworzyć się na drugiego człowieka.

W naszej codzienności zdarza się często, że ważniejsze są tradycje niż drugi człowiek i jego potrzeby. Szufladkujemy, oceniamy po pozorach zamiast dostrzegać wnętrze bliźniego, np. uczeń w szkole jest postrzegany przez pryzmat ocen, jakie zdobywa, czy przez zachowanie- dobre lub złe, a to przecież tylko powierzchnia tego, co kryje się w jego sercu. Swoim zachowaniem manifestuje to, co przeżywa.

Jak odnosisz się do osób, które Bóg stawia na Twojej drodze, czy dostrzegasz w nich odbicie Boga? Potrafisz się cieszyć, gdy Bóg uzdrawia drugiego człowieka?

Maria i Mariusz Makuchowie