Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Rozważania parafian (19.03.2023)

Pierwsze czytanie (1 Sm 16, 1b. 6-7. 10-13), drugie czytanie (Ef 5, 8-14), Ewangelia (J 9, 1-41)

Czytania dzisiejszej niedzieli ukazują nam, że Pana Boga bardziej niż czynniki zewnętrzne interesuje wnętrze człowieka, a dokładniej jego serce. Stwórca chce mówić do serca każdego z nas, leczyć je, chce byśmy słyszeli Jego głos.

Św. Teresa z Avila - karmelitanka, porównuje nasze życie/duszę do twierdzy, w której jest 7 mieszkań i pomimo naszej grzeszności Bóg w nich mieszka. Czy uświadamiasz sobie, że w komnatach Twego serca przechadza się Bóg? Bóg, który jest Tobą zachwycony, gra najwspanialszą melodię w Tobie, czy słyszysz Go, starasz się usłyszeć?

"...Nie tak bowiem, jak człowiek widzi, widzi Bóg, bo człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce."

Drugie czytanie mówi nam, że jesteśmy światłością w Panu. Pomyśl, czy jesteś otwarty na współpracę w światłości, a nie w ciemności grzechu tego świata?

Patrząc na Ewangelię można zobaczyć, jak Jezus łamie ludzkie schematy. Żydzi, którzy czekali na nadejście Mesjasza, nie chcą w ogóle o Nim słyszeć, mają zatwardziałe serca, nie potrafią otworzyć się na prawdę, tkwią w przepisach prawa, zamiast otworzyć się na drugiego człowieka.

W naszej codzienności zdarza się często, że ważniejsze są tradycje niż drugi człowiek i jego potrzeby. Szufladkujemy, oceniamy po pozorach zamiast dostrzegać wnętrze bliźniego, np. uczeń w szkole jest postrzegany przez pryzmat ocen, jakie zdobywa, czy przez zachowanie- dobre lub złe, a to przecież tylko powierzchnia tego, co kryje się w jego sercu. Swoim zachowaniem manifestuje to, co przeżywa.

Jak odnosisz się do osób, które Bóg stawia na Twojej drodze, czy dostrzegasz w nich odbicie Boga? Potrafisz się cieszyć, gdy Bóg uzdrawia drugiego człowieka?

Maria i Mariusz Makuchowie