Sakramenty
Sakramentu chorych udzielamy na wezwanie. Chorych w miarę możliwości należy zgłaszać dzień wcześniej.
Sakrament namaszczenia chorych może przyjąć osoba będąca w stanie łaski uświęcającej. Dlatego zachęca się, aby przed obrzędem umożliwić wiernym możliwość przystąpienia do spowiedzi.
Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić:
- „wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości” (KPK 1004, par. 1; por. KKK 1514, 1528, 1523; SCh 8), przy czym chory nie musi znajdować się „w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia” (KKK 1514);
- osobom starszym, „u których pogłębia się słabość” (KKK 1515);
- osobom, które czeka „trudna operacja” (KKK 1515), jeśli jej przyczyną jest niebezpieczna choroba (SCh 10);
- chorym dzieciom, o ile „mają już przynajmniej ogólną świadomość dokonujących się czynności”;
- „chorym, którzy – będąc przytomni na umyśle – przynajmniej pośrednio o niego prosili” (KPK, kan. 1006);
- „chorym, którzy stracili już przytomność lub używanie rozumu […] jeśli wiadomo, że gdyby mieli świadomość jako wierzący, prosiliby o namaszczenie” (SCh 14); „W wątpliwości, czy chory osiągnął używanie rozumu, czy poważnie choruje albo czy rzeczywiście już umarł, należy udzielić tego sakramentu” (KPK, kan. 1005);
- ponownie, jeśli po przyjęciu namaszczenia chory odzyskał zdrowie, a następnie popadł w nową ciężką chorobę (KKK 1515; KPK, kan. 1004, par. 2), lub „jeśli choroba się pogłębia” (KKK 1515; por. KPK, kan. 1004, par. 2).
Krótko mówiąc: „Za każdym razem, gdy chrześcijanin zostaje dotknięty ciężką chorobą, może otrzymać święte namaszczenie; również wtedy, gdy już raz je przyjął i nastąpiło nasilenie się choroby” (KKK 1529).
Sakramentu namaszczenia chorych nie wolno udzielić:
- zmarłemu; „jeśli jednak istnieje uzasadniona wątpliwość czy chory zmarł naprawdę, można udzielić namaszczenia warunkowo”;
- „tym, którzy uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim” (KPK, kan. 1007).
Marta Leleniewska, prowadząca "Dziennik Happy Mamy" na portalu happytv.pl, rozmawia z ks. prałatem Krzysztofem Ukleją o sakramencie chrztu św.
Część 1
Co powinni wiedzieć rodzice przygotowujący dziecko do chrztu?
Część 2
Kim są rodzice chrzestni dla dziecka, które zostaje włączone do wspólnoty Kościoła? Jakie są ich zadania i obowiązki wobec małego człowieka i jaka spoczywa na nich odpowiedzialność?
Część 3
Jak przygotować się do sakramentu? Jakie dokumenty muszą mieć rodzice? Co zrobić, gdy rodzice chrzestni są przypisani do innej parafii lub chcemy przeprowadzić ceremonię chrztu w innym kościele? Czy osoby w związkach niesakramentalnych mogą bez problemu ochrzcić dziecko?
Sakrament chorych udzielany jest na prośbę po wcześniejszym uzgodnieniu z księdzem.
Spowiedź św. odbywa się podczas każdej mszy św.
W pierwsze piątki miesiąca spowiedź rano od godz. 7:00 i po południu od godz. 16:30.
Ojciec Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, ceniony spowiednik, kierownik duchowy i rekolekcjonista, w serii filmów 7 grzechów głównych spowiedzi odpowiada na pytania dotyczące sakramentu pojednania.
Poniżej pierwszy film dotyczący rachunku sumienia.
Więcej filmów z serii na YouTube:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLsviPhoKXkDSEKhW6geSfyHznT_6pTseH
Przydatne informacje |
---|
Deklaracja rodziców (format PDF) ![]() |
Deklaracja rodziców (format DOCX) |
W roku szkolnym 2024/2025 I komunia św. planowana jest:
- 10 maja 2025 – SP 215 i SP 114
- 17 maja 2025 – SP 246
- 24 maja 2025 – SP 374 i SP 163
Spotkania dla rodziców w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16:00.
Pierwsze spotkanie dla rodziców odbędzie się wyjątkowo 22 września 2024 roku o godzinie 16:00.
Rocznica I komunii św. – 8 czerwca 2025 o godz. 9:30 i 11:00.
Kochane Dzieci!
Wakacje się już skończyły. I dobrze, że rozpoczął się rok szkolny i wreszcie wróciłyście do szkoły. W tym roku macie I komunię św. Zapraszam Was serdecznie do naszej świątyni. Powiem, że ja tęsknię za Wami, za Waszym radosnym śpiewem i za naszą wspólną modlitwą w Kościele. Wiemy, dlaczego tak się dzieje. Myślę, że Rodzice Wam to już wytłumaczyli. I tak jak tęsknimy za spotkaniem z naszymi bliskimi, koleżankami i kolegami, jeszcze bardziej tęsknimy za spotkaniem z naszym największym Przyjacielem, którym jest Pan Jezus. Mam jednak nadzieję, że niebawem znów się zobaczymy na niedzielnej Mszy Świętej, i razem zaśpiewamy Panu Jezusowi oraz wspólnie będziemy się modlić.
Kochani Rodzice!
I komunia św. planowana jest:
- 10 maja 2025 – grupa Siostry Justyny – SP 215 i SP 114,
- 17 maja 2025 – grupa Siostry Małgorzaty – SP 246,
- 24 maja 2025 – grupa Pana Mariusza – SP 374 i grupa Pani Teresy – SP 163.
Komunia św. planowana jest na godz. 11:00.
Spotkania dla rodziców w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16:00.
Na stronie jest do pobrania druk zgłoszeniowy dziecka do I komunii św. Deklaracja rodziców (format PDF) Deklaracja rodziców (format DOCX)
Rocznica I komunii św. – 8 czerwca 2025 o godz. 9:30 i 11:00.
Zachęcam jednak usilnie o wspólna modlitwę, katechezę domową, rozmowy o Panu Bogu i wierze. Odpowiedzialność za ten wymiar wychowania dzieci spoczywa również na Rodzicach, Dziadkach i Opiekunach bardziej niż kiedykolwiek i dlatego proszę by tej okazji i czasu nie zmarnować.
Mówcie dzieciom o Bogu, a gdy dzieci wasze dorosną Bóg powie im o Was.
Kiedy dzieci mogą przystąpić do Komunii
Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swoich możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.
Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć komunię świętą.
Komunia święta to możliwość duchowego odnowienia całej rodziny poprzez:
- cotygodniowe uczestnictwo w niedzielnych Mszach świętych,
- codzienną wspólną modlitwę,
- chrześcijański sposób bycia każdego dnia,
- okresy liturgiczne roku kościelnego.
Rok liturgiczny daje okazję do urozmaicenia codziennej modlitwy. I tak np. w październiku zamiast spędzać wieczory przed telewizorem można modlić się wspólnie na różańcu. Adwent jest okazją do pójścia z dzieckiem na Roraty, czytania Pisma świętego i przygotowania Świąt Bożego Narodzenia. A Wielki Post zachęca do wspólnego udziału w Drodze Krzyżowej.
Komunia święta jest okazją do zrewidowania rodzinnej hierarchii wartości.
Dlatego trzeba zwrócić uwagę na istotę uroczystości, jaką jest pierwsza Komunia święta. Podkreślić, że to przeżycie duchowe i mistycznie to spotkanie z samym Panem Jezusem. Zaś przyjęcie, prezenty są rzeczami drugorzędnymi.
Komunia święta pomaga odnowić współpracę z parafią i duszpasterzami.
Od października w każdą trzecią niedzielę miesiąca dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą uczestniczyć w celebracji Mszy świętej. W tym wyjątkowym czasie zostaną im przekazane znaki wiary. Choć Sakrament Pokuty i Eucharystii to przede wszystkim dary Boga dla człowieka, to jednak ich przyjęcie domaga się ze strony człowieka pełnego zaangażowania umysłu, woli i serca. W czasie tych spotkań będziemy stawiać sobie pewne wymagania, tak by lepiej przyjąć łaskę sakramentalną. Otrzymamy znak i zadanie.
- We wrześniu poświęcenie różańców – z zadaniem, aby lepiej się modlić.
- W listopadzie poświęcenie książeczek – z zadaniem, aby coraz gorliwiej uczestniczyć we Mszy świętej.
- W grudniu poświęcenie medalików – z zadaniem, aby coraz świadomiej naśladować Jezusa.
- W styczniu otrzymamy światło – z zadaniem, aby coraz odważniej świadczyć o Jezusie.
- W lutym otrzymamy figurkę Matki Bożej patronki naszej parafii.
- W marcu otrzymamy krzyż – z zadaniem, aby zdecydowanie walczyć z grzechem.
Ks. Krzysztof Ukleja
Proboszcz