Pierwsza Komunia Święta

Terminy 2020/2021
Deklaracja rodziców do pobrania
Informacje dla grup s. Estery - SP 215

Spotkania dla dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. i ich rodziców odbywają się od października w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16:00.

Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swoich możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.

Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć komunię świętą.

Komunia święta to możliwość duchowego odnowienia całej rodziny poprzez:

• cotygodniowe uczestnictwo w niedzielnych Mszach świętych,
  • codzienną wspólną modlitwę,
  • chrześcijański sposób bycia każdego dnia,
  • okresy liturgiczne roku kościelnego.

Rok liturgiczny daje okazję do urozmaicenia codziennej modlitwy. I tak np. w październiku zamiast spędzać wieczory przed telewizorem można modlić się wspólnie na różańcu. Adwent jest okazją do pójścia z dzieckiem na Roraty, czytania Pisma świętego i przygotowania Świąt Bożego Narodzenia. A Wielki Post zachęca do wspólnego udziału w Drodze Krzyżowej.

Komunia święta jest okazją do zrewidowania rodzinnej hierarchii wartości.

Dlatego trzeba zwrócić uwagę na istotę uroczystości, jaką jest pierwsza Komunia święta. Podkreślić, że to przeżycie duchowe i mistycznie to spotkanie z samym Panem Jezusem. Zaś przyjęcie, prezenty są rzeczami drugorzędnymi.

Komunia święta pomaga odnowić współpracę z parafią i duszpasterzami.

Od października w każdą trzecią niedzielę miesiąca dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą uczestniczyć w celebracji Mszy świętej. W tym wyjątkowym czasie zostaną im przekazane znaki wiary. Choć Sakrament Pokuty i Eucharystii to przede wszystkim dary Boga dla człowieka, to jednak ich przyjęcie domaga się ze strony człowieka pełnego zaangażowania umysłu, woli i serca. W czasie tych spotkań będziemy stawiać sobie pewne wymagania, tak by lepiej przyjąć łaskę sakramentalną. Otrzymamy znak i zadanie.

• W październiku poświęcenie różańców – z zadaniem, aby lepiej się modlić.
  • W listopadzie poświęcenie książeczek – z zadaniem, aby coraz gorliwiej uczestniczyć we Mszy świętej.
  • W grudniu poświecenie medalików – z zadaniem, aby coraz świadomiej naśladować Jezusa.
  • W lutym otrzymamy światło – z zadaniem, aby coraz odważniej świadczyć o Jezusie.
  • W marcu otrzymamy krzyż – z zadaniem, aby zdecydowanie walczyć z grzechem.

Terminy pierwszej komunii oraz rocznicy w roku szkolnym 2020/2021

W związku z trwającym wciąż ograniczeniem ilości wiernych w kościele w tym roku (do września na pewno) nie będzie wspólnej Rocznicy I Komunii św.

Po ostatnim spotkaniu z katechetami wspólnie ustaliliśmy datę Rocznicy I Komunii św. dla klas piątych Szkół Podstawowych.

Zapraszamy dzieci w piątek 2 października w godz. 16:00--18:30 na spowiedź przed rocznicą.

W niedzielę 4 października o godz. 11:00 odbędzie się wspólna Rocznica I Komunii św.

Rodziców, którzy z różnych powodów nie chcą bądź obawiają się zagrożenia epidemiologicznego zachęcamy, aby sami zorganizowali taką Uroczystość, przyprowadzając dziecko (w stroju komunijnym) do kościoła, spowiedzi i Komunii św. w dowolnie wybranym dla siebie terminie.

I komunia św. planowana jest 15 maja – SP 215 i SP 163, 22 maja – SP 374 i 29 maja – SP 246.

Informacje o przygotowaniach dla grup s. Estery - SP 215.

Deklaracja rodziców (zgłoszenie dziecka do pierwszej komunii św.) do pobrania