Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Bielanki

Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godz. 11.00

 

Jedną z grup działających od wielu lat przy Parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie, jest Wspólnota Liturgiczna Bielanek. Dziewczęta należące do niej zajmują się między innymi oprawą liturgiczną podczas Mszy Świętych, nabożeństw, adorują Najświętszego Sakramentu w Triduum Paschalnym, oraz upiększają procesję poprzez sypanie kwiatów, niesienie poduszek i szarf. Oprócz działalności w parafii uczestniczą również w całorocznej formacji, która polega przede wszystkim na uczestnictwie w cotygodniowych sobotnich spotkaniach, na których najważniejszymi elementami są modlitwa i odkrywanie treści Ewangelii przez zabawę i pracę w grupach.

W ciągu roku jest jeden dzień bardzo ważny dla każdej bielanki. Jest to 8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - w tym dniu na Eucharystii dotychczasowe kandydatki zostają przyjęte do grona Wspólnoty Bielanek. Świętują wtedy nie tylko dziewczynki rozpoczynające bielańską posługę ale również ich starsze koleżanki, które dziękują Bogu za kolejny rok pobytu we wspólnocie.

Grupa Liturgiczna Bielanek ma swoją Prezeskę. Na początku każdego roku formacyjnego wybierana jest osoba, która przejmuje wiele obowiązków. Taka osoba jest otwarta na propozycje, konsekwentna, chętnie wysłuchuje i poświęca swój wolny czas na sprawy bielańskie. Bycie na tym stanowisku wiąże się nie tylko z licznymi obowiązkami , ale również z przywilejami . Drogą anonimowego głosowania wybierana na Prezeskę została w tym roku liturgicznym Justyna Kierył. Trzeba przyznać, że ze wszystkimi obowiązkami radzi sobie znakomicie. Wiernie wspomagana jest przez Agatę Andrusiewicz, która pełni funkcje zastępcy przewodniczącej.

Podczas spotkań w okresie Adwentu i Wielkiego Postu wspólnota wykonuje różne ozdoby świąteczne np: aniołki z makaronu , masy solnej, koszyczki wielkanocne , pisanki , sianko, kaczuszki , kurczaczki itp. Na Mszach Świętych w niedziele przed świętami bielanki sprzedają swoje wyroby. Wierni wychodzący ( z Eucharystii) z kościoła chętnie przez dowolną ofiarę wspierają skromny budżet bielanek.

Formacją bielanek opiekuje się s. M. Małgorzata