Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Franciszkański Zakon Świeckich

Św. FranciszekPokój i DobroŻyję – bo chcesz, umrę – kiedy każesz, zbaw mnie – bo możesz.
Pragnę abyś był tak uwielbiany jak jesteś wyniszczany.

(Bł. Aniela Salawa)

Jeśli chcesz ułatwić sobie drogę do NIEBA zapisz się do franciszkanów świeckich, którzy działają przy naszej parafii.

Idąc tą drogą ponad 120 zwykłych ludzi zostało świętymi, jak brat Albert Chmielowski, czy Aniela Salawa i wielu innych. Przykład dawali też papieże jak chociażby Jan XXIII, czy biskupi polscy jak Kard. Stefan Wyszyński, czy z żyjących np. Ignacy Dec. Ci wszyscy nie byli i nie są zakonnikami.

Obecnie w Warszawie należy do franciszkanów świeckich ponad 500 osób działających w ponad 20 kościołach diecezjalnych.

Warunkiem przyjęcia jest bycie czynnym katolikiem, mile widziani są miłośnicy różańca i czciciele Matki Bożej. Wysiłek niewielki, a nagroda ogromna, którą obiecał Pan Jezus św. Franciszkowi, a potwierdza to celebrans w imieniu kościoła podczas przyjęcia do wspólnoty franciszkanów świeckich.

Ponad 800 lat temu, powstały trzy drogi duchowości franciszkańskiej. Duch Św. Franciszka i św. Klary, a potem św. Antoniego tak działał na wyobraźnię tamtejszego społeczeństwa, że wielu pociągniętych przykładem św. Franciszka i św. Klary zapragnęło ich naśladować. Ale wśród tych tłumów byli też i tacy, którzy chcieli wstąpić na drogę pokuty pozostając jednocześnie w stanie świeckim. Św. Franciszek nadał nowej wspólnocie ramy organizacyjne w roku 1221 za sprawą kardynała Hugolina, późniejszego papieża. Tak powstała świecka rodzina franciszkańska. Powołanie franciszkanów świeckich wynika z powszechnego powołania do świętości. Jako franciszkanie ślubowaliśmy: Zachowywać Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi. To główne cele FZŚ, czyli osobiste uświęcenie i apostolat w Kościele.

W 2002 roku z inicjatywy Ojców Franciszkanów Kapucynów i miejscowego proboszcza powstała wspólnota franciszkańska przy parafii p.w. Najczystszego Serca Maryi na Grochowie.

W tym kościele jest wiele śladów franciszkańskich w postaci stacji drogi krzyżowej, figur, chorągwi, obrazów, znanych i cenionych świętych franciszkańskich jak św. Franciszek, św. Antoni, św. Ojciec Pio, św. Maksymilian, Dzięki przychylności ks. Proboszcza wznawia działanie wspólnota franciszkańska przy parafii Najczystszego Serca Maryi.

Zapraszamy więc do współpracy w różnych formach sympatyków św. Franciszka, św. Antoniego, św. ojca Pio oraz św. Maksymiliana i oczywiście Matki Bożej i do wspólnej modlitwy za powołania w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17:00.

Kontakt

  • tel: 609-046-690
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.