Strona główna Wspólnoty Parafialne Franciszkański Zakon Świeckich

Franciszkański Zakon Świeckich

Św. FranciszekPokój i Dobro„Żyję, bo chcesz, umrę, kiedy każesz, zbaw mnie, bo możesz.
Pragnę abyś był tak uwielbiany jak jesteś wyniszczany”.

(Bł. Aniela Salawa)

Ponad 800 lat temu, powstały trzy drogi duchowości franciszkańskiej. Duch Św. Franciszka i św. Klary, a potem św. Antoniego tak działał na wyobraźnię tamtejszego społeczeństwa, że wielu pociągniętych przykładem św. Franciszka i św. Klary zapragnęło ich naśladować. Dołączało do niego coraz więcej braci i sióstr, którzy gotowi byli porzucać nie tylko swoje zajęcie, ale i rodziny. Ale wśród tych tłumów byli też i tacy, którzy chcieli wstąpić na drogę pokuty pozostając jednocześnie w stanie świeckim. Św. Franciszek wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi nadał nowej wspólnocie ramy organizacyjne w roku 1221 za sprawą kardynała Hugolina, późniejszego papieża. Tak powstała świecka rodzina franciszkańska zwana dzisiaj Franciszkańskim Zakonem Świeckich. Ale do tej rodziny należą i należeli duchowni diecezjalni jak św. Jan Maria Vianney, biskupi i kardynałowie np.: św. Karol Boromeusz, czy Stefan Wyszyński oraz papieże, że wymienimy tylko ostatnich: bł. Pius IX, Leon XIII, św. Pius X, bł. Jan XXIII.

W 2002 roku z inicjatywy Ojców Franciszkanów Kapucynów i miejscowego proboszcza powstała wspólnota franciszkańska przy parafii p.w. Najczystszego Serca Maryi na Grochowie. Po krótkim działaniu nastąpiła przerwa w działaniu, a franciszkanie przenieśli się do innych wspólnot franciszkańskich na terenie Warszawy. Ale w tym kościele jest wiele śladów franciszkańskich w postaci figur, obrazów, chorągwi znanych i cenionych świętych franciszkańskich jak św. Franciszek, św. Antoni, św. Ojciec Pio, św. Maksymilian, a poza tym parafia jest wyjątkowo Maryjna - tak jak franciszkanie są Maryjni. Obecnie dzięki przychylności ks. Proboszcza od września 2016 wznawia działanie wspólnota franciszkańska przy parafii Najczystszego Serca Maryi. Kilku franciszkanów świeckich (po ślubach wieczystych) wraca do działalności i jest grupa sympatyków świętych: Antoniego, Ojca Pio, Franciszka, rycerstwa Niepokalanej, która zapewne włączy się w działalność franciszkańską. Nie nosimy mundurków, a na zewnątrz mamy tylko znaczek Tau, poza tym na szyi krzyżyk franciszkański lub medalik Niepokalanej.

Powołanie franciszkanów świeckich wynika z powszechnego powołania do świętości. Bóg wzywa nas do świętości: Świętymi bądźcie jak i ja jestem święty. Jako franciszkanie ślubowaliśmy „Zachowywać Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując, św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi”. Franciszkanie to miłość do wszelkiego stworzenia, a szczególnie do bliźniego, bo miłość to cały dekalog. Główne cele FZŚ, czyli osobiste uświęcenie i apostolat w Kościele, którego elementem jest dawanie świadectwa słowem i przykładem.

Znamy swoje ograniczenia, ale działając wspólnotowo z wiarą i konsekwencją możemy dokonać rzeczy wielkich. Za Św. Franciszkiem z Asyżu, chcemy naśladować Jezusa pokornego i ubogiego, ale bogatego w miłosierdzie, aby nim się dzielić z potrzebującymi, szczególnie odrzuconymi przez społeczeństwo, trędowatymi współczesności.

Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Zapraszamy więc do współpracy w różnych formach nie tylko franciszkanów.

Franciszkanie oraz sympatycy św. Antoniego, św. ojca Pio oraz św. Maksymiliana.

Można nas spotkać i uzyskać dalsze informacje w każdą 3 (trzecią) niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 8:30 w salce na plebanii, a w inne niedziele i pierwsze soboty przy stoliku przy drzwiach kościoła również po Mszy Św. o 8:30. Zapraszamy.

• tel: 609-046-690