Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów Rzymskokatolicka Parafia Najczystszego Serca Maryi Warszawa Grochów
Parafia Plac Szembeka Grochów Parafia Najczystszego Serca Maryi Grochów

Koła różańcowe (Róże Żywego Różańca)

Figura Matki Boskiej, Chcę, byście codziennie odmawiali różaniec. Fatima 1917

Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.
Słowa Matki Bożej wypowiedziane w Fatimie 13 maja 1917

 

Harmonogram różańca w październiku 2023

 

Dlaczego warto odmawiać Różaniec

Kochajcie Maryję i czyńcie wszystko, co możecie, aby Ją ludzie kochali. Odmawiajcie ku Jej czci różaniec. Czyńcie to zawsze (…). Przylgnijcie do różańca. Okazujcie wdzięczność Maryi, bo to ona dała nam Jezusa. Modlitwa różańcowa jest syntezą naszej wiary, podporą naszej nadziei, żarem naszej miłości. — Ojciec Pio

Nie ma w życiu problemu, którego by nie można było rozwiązać za pomocą różańca. — Łucja dos Santos

Jeśli już osiągnąłeś, z pomocą łaski Bożej, wysoki stopień praktyk modlitewnych, pilnuj starannie, aby nie zaniedbywać odmawiania Różańca, jeśli chcesz pozostać na tym poziomie i wzrastać w pokorze. Nikt, kto odmawia codziennie Różaniec, nie popadnie w herezję, ani nie zwiedzie go diabeł. To oświadczenie, które chciałbym podpisać moją krwią. — Ludwik Maria Grignion de Montfort

 

Koła różańcowe

Ta wyjątkowa wspólnota polega na odmawianiu jednej dziesiątki różańca codziennie (każda osoba w róży dostaje przydzieloną jedną tajemnicę do odmawiania przez miesiąc indywidualnie). W ten sposób 20 osób w róży tworzy codziennie cały różaniec na zasadzie więzi duchowej. Zmiana tajemnicy jest co miesiąc, w pierwszą sobotę miesiąca.

Członek Żywego Różańca odmawiając 1 dziesiątkę dziennie dostępuje takich łask jakby odmówił cały różaniec. Dzieje się tak, gdyż jest on we wspólnocie modlitewnej i kolejne osoby z róży dopełniają modlitwę różańcową rozważając pozostałe tajemnice.

Przy Parafii Najczystszego Serca Maryi powstało dotychczas 21 róż.

Patron Data założenia
Koło Żywego Różańca Seniorów *
1 MB Fatimska 13.05.2007
2 MB Nieustającej Pomocy 01.05.2010
3 MB Miłosierdzia 04.10.2010
4 MB Najczystszego Serca Maryi 13.10.2015
5 MB Częstochowska 02.04.2016
6 św. o. Pio 02.04.2016
7 św. s. Faustyna 02.04.2016
8 św. o. Maksymilian Kolbe 02.04.2016
9 św. Dominik Savio 02.04.2016
10 św. Joanna Beretta Molla 02.04.2016
11 św. Charbela 06.02.2021
12 św. Józefa 15.02.2021
13 św. Antoniego z Padwy 05.03.2022
14 św. Alojzego Orione 15.05.2022
15 bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego 04.06.2022
16 św. Krzysztofa 04.06.2022
17 MB z Guadalupe 04.06.2022
18 św. Rita 03.12.2022
19 MB z Lourdes 04.03.2023
20 MB Królowej Pokoju 06.05.2023
21 św. Andrzeja Boboli 15.08.2023

* Pierwsza róża różańcowa w naszej parafii została założona w 1925 roku i kontynuowana jest do dnia dzisiejszego. Od lat 1981-1986 istnieje jako Koło Żywego Różańca Seniorów.

W naszej parafii od dnia 15.05.2022 z inicjatywy Zelatorów Róż Różańcowych przeprowadzono zapisy osób chętnych do przystąpienia do nowych Róż Różańcowych. Z okazji 40-lecia kapłaństwa Ks. Proboszcza Krzysztofa Uklei została powołana szesnasta „Złota Róża”, która otacza modlitewną opieką kapłanów z naszej parafii i troszczy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

 

Jak odmawiać różaniec

Różaniec jest modlitwą piękną, ale dość wymagającą, gdyż łatwo ją bezmyślnie powtarzać. Należy jak najprościej modlić się na różańcu. Zaczyna się od przeczytania rozważań lub fragmentu Ewangelii, następnie krótka refleksja nad przeczytanym tekstem oraz podanie intencji. Później można odmówić dziesiątkę. W różańcu chodzi o to, by nie tyle skupić się na technice odmawiania, ale aby rozważać poszczególne tajemnice oraz ich znaczenie. Taki różaniec staje się modlitwą ewangeliczną, wraz z Maryją przeżywamy kolejne momenty życia Jezusa.

Nie można traktować Różańca magicznie, przed czym przestrzegał Jan Paweł II. Istotą jest zasłuchanie, wniknięcie w Boże dary, stąd zawsze przed modlitwą zapraszamy Ducha Świętego.

 

Obietnice Matki Bożej dla odmawiających Różaniec Święty

 1. Wszyscy, którzy wiernie Mi służyć będą odmawiając Różaniec św. otrzymają wyjątkowe łaski.
 2. Wszystkim odmawiającym pobożnie mój Różaniec przyrzekam Moją szczególniejszą opiekę i wielkie łaski.
 3. Różaniec będzie najpotężniejszą bronią przeciw piekłu, wyniszczy pożądliwości, usunie grzechy, wytępi herezje.
 4. Cnoty i święte czyny zakwitną - najobfitsze zmiłowanie uzyska dla dusz od Boga; serca ludzkie odwróci od próżnej miłości świata, a pociągnie do miłości Boga i podniesie je do pragnienia rzeczy wiecznych; o, ileż dusz uświęci ta modlitwa.
 5. Dusza, która poleca Mi się przez Różaniec - nie zginie.
 6. Ktokolwiek odmawiać będzie pobożnie Różaniec św., rozważając równocześnie Tajemnice Święte nie dozna nieszczęść, nie doświadczy gniewu Bożego, nie umrze nagłą śmiercią; nawróci się, jeśli jest grzesznikiem, jeśli zaś sprawiedliwym - wytrwa w łasce i osiągnie życie wieczne.
 7. Prawdziwi czciciele Mego Różańca nie umrą bez Sakramentów Świętych.
 8. Chcę, aby odmawiający Mój Różaniec, mieli w życiu i przy śmierci światło i pełnię łask, aby w życiu i przy śmierci uczestniczyli w zasługach Świętych.
 9. Codziennie uwalniam z czyśćca dusze, które Mnie czciły modlitwą różańcową.
 10. Prawdziwi synowie Mego Różańca osiągną wielką chwałę w niebie.
 11. O cokolwiek przez Różaniec prosić będziesz - otrzymasz.
 12. Rozszerzającym Mój Różaniec przybędę z pomocą w każdej potrzebie.
 13. Uzyskałam u Syna Mojego, aby wpisani do Bractwa Mojego Różańca - mieli w życiu i przy śmierci za braci wszystkich mieszkańców nieba.
 14. Odmawiający Mój Różaniec są Moimi dziećmi, a braćmi Jezusa Chrystusa, Syna Mojego Jednorodzonego.
 15. Nabożeństwo do Mego Różańca jest wielkim znakiem przeznaczenia do Nieba.

 

Świadectwo powstania Róży Różańcowej pod patronem św. Charbela

Matka Boża Fatimska zaprosiła mnie w 100 lecie objawień do Fatimy w grudniu 2017 r. Obchodziłam w tym czasie imieniny, otrzymałam od uczestników pielgrzymki kwotę na prezent i zakupiłam figurkę Matki Bożej Fatimskiej wraz z różańcem.

Następnie za sprawą Matki Bożej była pielgrzymka w 2018 r. do Pompejów we Włoszech i św. ojca Pio z San Giovanni Rotondo w 50 rocznicę jego śmierci.

W listopadzie 2018 r. ksiądz Proboszcz podczas wizyty kolędowej zobaczył w moim domu figurkę Matki Bożej Fatimskiej i zaproponował uczestnictwo w róży różańcowej w naszej parafii. W tym czasie odmówiłam, gdyż w moim przekonaniu i wyobrażeniu koła różańcowe były dla starszych Pań.

W 2019 r. w weekend majowy wyjechałam na pielgrzymkę do Medziugorie, następnie po 14 latach wybrałam się na pieszą pielgrzymkę w Grupie 5 z naszym ks. Proboszczem, z ojcami Paulinami w intencji o uzdrowienie z choroby alkoholowej mojego brata i pokój w rodzinie. Brat wyszedł z nałogu jak doszłam 14 sierpnia. Matka Boża wysłuchała mojej modlitwy różańcowej, a brat osobiście później wybrał się ze mną na Jasną Górę do Częstochowy.

W marcu 2020 r. w okresie początków pandemii wyjechałam na pielgrzymkę do Libanu. Byłam dwa razy przy grobie św. Charbela i pustelni. Oczywiście przywiozłam olej św. Charbela. Po uzdrowieniu córki mojego bratanka dzięki temu błogosławionemu olejowi, zaczęłam myśleć, żeby założyć w podziękowaniu różę pod patronem św. Charbela. Róża różańcowa została utworzona z młodych osób w wieku od 20 do 40 lat i działa w naszej parafii od pierwszej soboty miesiąca dnia 06.02.2021 r. w szczególnej intencji "założenia rodziny i o dar potomstwa". W naszej róży jest już owoc - mały Józef Antoni Makuch, który został wymodlony przez naszą różę. Teraz jestem szczęśliwą Zelatorką Róży Różańcowej pod wstawiennictwem św Charbela. Nic nie dzieje się przypadkowo, dlatego wierzę, że te modlitwy dadzą wielkie owoce dla osób zaangażowanych w różę różańcową oraz przyczynią się do wzrostu duchowego całej naszej parafii.

 

 

Matka Boża Najczystszego Serca zaprasza wszystkich bez względu na wiek do modlitwy różańcowej.

Uczestnictwo lub pragnienie utworzenia kolejnej żywej Róży Różańcowej w naszej Parafii można zgłaszać na adres e-mail parafii: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.